Genel

Doğru Zaman da Doğru Su

Su içmenin vücut için ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunu hepimiz biliyoruz. Su, doğru zamanlarda içildiğinde, faydaları da en üst seviyeye çıkıyor. Gün içinde içtiğiniz suyun dışında, uyumadan önce ve uyandıktan sonra içtiğiniz bir bardak suyun önemi daha da fazla.​ Yemekten önce içilen su tokluk hissi verir ve mide az yemek ister. Bu sayede zayıflamaya yardımcı olur.

Su içmek için doğru zamanı seçmek, suyun insan vücudundaki etkinliğini en üst seviyeye çıkarır. Uyandıktan sonra içtiğiniz ılık su bağırsak hareketlerini artırır. Bu da kabızlığı önler. Bazı insanların uyandıktan sonra öksürme ve hapşırma gibi alerjileri vardır. Su, boğazı temizlemeye yardım eder ve enfeksiyon riskini azaltır. Sabah baş ağrılarını engeller ve özellikle hamilelerde olan sabah bulantılarını önlemeye yardımcı olur. Her yemekten 30 dakika önce 1 bardak su yiyecekleri hazmetmeye yardım eder.

Banyodan önce 1 bardak su, tansiyonun düşmesine yardım eder. Uykudan önce 1 bardak su ise kalp krizini ve felci önler. Suyun hayati görevleri: Beynimizin % 75'i sudur. Vücut ısısını düzenler. Hücrelere gıda ve oksijen taşır. Solunum için oksijeni nemlendirir. Yediklerimizi enerjiye çevirir. Kanımızın % 83'üdür. Atıkları yok eder. Hayati organlarımızı korur ve rahatlatır. Kemiklerin % 22'sidir.

Gıdaları sindirmede vücuda yardım eder. Adalelerin % 75'idir. Eklem yerlerini rahatlatır yastık vazifesi görür. Görüldüğü gibi doğru zaman da içilen su sağlık açısından çok önemlidir. Sağlıklı olmak istiyorsak bunlara dikkat etmeliyiz. Bol bol su içmeli ve doğru zamanda içmeliyiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı