Genel

Ph Nedir?

Ph hidrojenin potansiyel gücü anlamına gelmektedir. Her bir sıvının bir ph ölçüsü bulunmaktadır. Bu ölçü o sıvının asit, baz yada nötr olduğu hakkında bize bilgi verir. Vücudumuzdan örnek verecek olursak kanımızın ph’sı 7,4 ağzımızın ph’sı 7,2 mide asiti ph’sı 1 idrar ph’sı ise 6 dır. Benzer şekilde yenilen gıda, meyve ve sebzelerinde bir ph’sı vardır. Saf su ise H ve OH bakımından dengeli bir içecektir.

İçtiğimiz suyun bedenimizde çok önemli işlevleri vardır. Hayatsal faaliyetlerimizin düzgün şekilde yürütülebilmesi için su olmazsa olmazlardandır. Vücudumuzun yaklaşık yüzde yetmişi sudur. Ayrıca İçtiğimiz su bakteri gibi mikroorganizmalardan temiz olmalı, berrak olmalı tadı güzel ve kokusuz olmalıdır. Ama içilen suyun ph değerine çok az kişi dikkat eder. İçilen suda ph değerinin yüksek olması önemlidir.

Yüksek ph değeri olan suda ayrıca vücudumuzun ihtiyacı olan kalsiyum ve mineraller de bulunmaktadır. Bu sayede vücudumuzun mineral gereksinimi de karşılanmaktadır. Düşük ph’ya sahip su, neredeyse gazlı içeceklerden farksızdır. Buda sağlıksız su anlamına gelmektedir. Günümüzde ister istemez yanlış beslenme olsun, isterse de gıdalarda yapılan oynamalardan ötürü olsun vücudumuzun ph dengesi bozulmakta ve asitik özellik almaya doğru gitmektedir. Vücut ise bu ph değerini her zaman dengede tutmak ister. Bu bakımdan bizler ph değri yüksek olan su içmekle vücudumuza destek olmuş oluyoruz. Şayet vücut bunu bir şekilde telafi edemezse, ph’ı dengede tutmak için diğer vücut organlarını ve kemikleri kullanır. Sanırım bunun ne anlama geldiğini hepimiz biliyoruzdur.

Kısacası alkali yaşamak gerekiyor. Bunun için de öncelikle diyetimizi bir gözden geçirmek gerekiyor. Ph değeri su aynı zamanda alkali su demektir. Bunun anlamı stres, yorgunluk, huzursuzluk yada gerginlik olmadan bir hayat sürmemizdir. Çünkü alkali su bu saydığımız pskolojik sorunları ortadan kaldırır.

Yüksek PH’da hücreler, dokular sorunsuz çalışır. Düşük ph’da ise yani asitik ortamda vücut asitin yıpratıcı etkisinde dolayı daha çabuk yıpranıyor. Yani hastalıklara davetiye çıkarılmış oluyor. Su, ph dengesini korumakta son derece önemlidir. Suyun ph değerine dikkat edin. Sağlıklı bir suyun ph değeri 7-8.5 arasında olmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı