Genel

Sağlığın Suyla İlgisi

Suyun vücudumuza kattığı faydaları saymakla bitiremeyiz. Aldığımız besinlerin sindirilmesi sonucu oluşan atıkları böbrek ve akciğerlere ulaştırır toksitten korur. Vücut ısısını dengede tutar. Eklemleri kaygan tutar. Vitamin ve minerallerin çözülmesini sağlar. Tansiyonu düzenler. Kulak, burun ve boğazın nemli kalmasını sağlar. Kabızlığı önler. İdrar yolu enfeksiyonlarını önler. Cildi nemlendirir.

Çok fazla su tüketimi zayıflamayı sağlar. Çünkü tokluk hissi verir. Yeterli niktarda su içimi idrar takibiyle anlaşılır. İdrar çok koyu ise az su tüketiliyor demektir. Çok su tüketmeye başlayan kişi idarın renginin berraklaştığını farkedecektir. Örneğin halk arasında bir laf vardir. Su içsem yarıyor. Bu yanlıştır. Doğru olan; az su içtiğim için kilo alıyorum olmalıdır. Çünkü su tokluk hissi verir ve alacağınız besin miktarını doymuş olan mide sinyal vererek az tüketmenize yardımcı olur. Böbrek kumu sebebi de az su tüketimidir. Az su böbreklerde kuruluğa sebep olur ve böbrek işlevini yitirir kum üretmeye başlar. Bunun bir sebebi de şebeke sularına karışan kireçtir. Kesinlikle arıtmamış bir su tüketmeyin. Bu sefer bu saydığımız yararlar size zarar olarak döner. Sağlıksız bir sudan sağlık beklenemez.

Suyu iyi arıtmak ve suyun temiz olduğundan emin olmak gerekir. Kireçten arınmış mineralli bir su içmeliyiz. Bunun için geliştirilmiş arıtma cihazları mevcuttur. Bu arıtma cihazları sağlık için büyük bir adımdır. Ama onların da argo tabirler çakmaları piyasaya sunulmuştur. Buna dikkat edilmesi gerekir. Çin malı ucuz ürünler sağlık için riskli ve para tuzağı ürünlerdir. Bunlara kanmayın.

Su demek eşittir sağlık demektir, sağlıklı yaşam için bol mineralli su için…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı