Genel

Suyun Beyin İle İlişkisi

İngiltere'de iki üniversitenin ortaklaşa gerçekleştirdiği araştırma, su içmenin yeni bir faydasını ortaya koydu. Araştırmaya göre, odaklanma gerektiren önemli bir iş öncesinde içilen su kişinin beyin faaliyetlerini hızlandırıyor. Doğu Londra ve Westminster üniversitelerinden bilim insanlarının yaptığı çalışmada, deneye katılan kişilere birer hafta arayla iki farklı test yapıldı.

İlk deneyde katılımcılara birer tahıllı gofret ve istedikleri kadar su verildikten sonra kendilerinden bir sıra, zeka testini tamamlamaları istendi. İkinci deneyde ise katılımcılar sadece gofreti yedikten sonra soruları çözdü. Araştırmanın sonuçlarını not alan Dr. Caroline Edmonds, su içen bireylerin sorulara cevap verme konusunda reaksiyon sürelerinin gözle görülür şekilde hızlı olduğunu tespit ettiklerini belirtti.

Çalışmanın sonuçlarına göre, özellikle odaklanma gerektiren bir işe başlamadan önce içilen üç bardak su, beynin reaksiyon hızını yüzde 14 artırıyor. Daha hızlı düşünmesini sağlıyor. Araştırmacılar, suyun, deneklerin sadece reaksiyon hızlarında değil, kelime hafızası, görsel hafıza ve öğrenmeyle ilgili fonksiyonlarında da olumlu etki yaptığını gözlemledi. Suyun, insan beyni üzerinde böyle bir etki yapabilmesi için kişinin kendini susamış hissetmesi gerektiğine işaret edilen araştırma raporunda, "Ortaya çıkan en önemli sonuç, bireyin kendisini susamış hissettiğinde, fonksiyonlarının yavaşladığı ve susuzluk hissi ortadan kalktığında, zihinsel kapasitenin artmasıdır" ifadelerine yer verildi.

Kendini susamış hisseden bireylerin ruh hallerinde de değişiklik olduğuna değinilen araştırmada, susuzluğun kişiyi daha gergin ve "aklı karışmış" hale getirdiğini bu durumun da performansı etkilediği kaydedildi. Yani su aynı zaman da sinire, strese, gerginliğe iyi geldiğini söyleyebiliriz. Sınavdan önce su içmek sınavda zihnin zinde olmasını sağlar ve sınavın başarıyla sonuçlanmasına yardımcı olur. Çünkü odaklanmak açısından su çok önemlidir. Su iç zinde kal.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı