Genel

Su Olmasaydı Ne Olurdu?

Su Olmasaydı, evrendeki tüm canlılar için yaşam alanı olmazdı, yeryüzünde en fazla bulunan maddelerden olan su hayatın temel taşıdır. Okyanuslar ve denizler yeryüzünün yaklaşık olarak onda yedisini kaplamaktadır. Atmosferde, toprakta ve yeryüzün de yaşayan tüm canlılarda su vardır.

İnsan vücudunun üçte ikisi sudan oluşur ve besinlerin, özellikle meyve ve sebzelerin büyük bir kısmınıda su oluşturur. İçme sularının rahatlıkla içilebilmesi için içme suyunun belirli miktarlarda mineraller olması lazımdır. Evrendeki hayatın varlığı sudur. Güneş ısısı suyu etkileyerek buharlaşmasını sağlar ve ısınarak buharlaşan su damlacıkları bulutlar şeklinde atmosferde kümelenir.

Buharlaşarak oluşan bu kümeler yeterli derecede büyüklüğe gelince yağmur, kar ve dolu şeklinde yeryüzüne inerek yaşamın devam etmesini sağlarlar. Bu doğa olayına yağış denir. Suyun toprakla buluşması bu süreçte gerçekleşir. Tabiatta bulunan bitkiler Çiçekler, meyeveler, sebzeler su ihtiyaçlarını topraktan karşılarlar ve bu suyun bir kısmı terleme sonucunda yeniden atmosfere salınır. Akarsular ve yağan yağmur yeryüzünü zamanla içinde büyük değişikliklere uğratır.

Günümüzde var olan barajların yardımıyla dökülerek denizlere karışan suların bir bölümü barajlar sayesinde tutulabilmektedir. Yeryüzünde yaşayan tüm canlılar suya muhtaçtır. Peki ya su olmasaydı nasıl olurdu? Yeryüzünde yaşam olmazdı. Çünkü Allah canlıları suya muhtaç yaratmıştır. Yaşam ve hayat olmasının şartı sudur. Yaşamın devam edebilmesi için gerekli dengeler su ile birlikte devamlılığını korur.

İnsan vücudu suya muhtaç olarak yaratılmıştır. Bunu en iyi anladığımız zaman ramazan ayıdır. Allah su ile ilgili bir çok hadis ve ayeti indirerek suya olan önemi vurgulamıştır. Bizim de suyun ne kadar önemli olduğunu anlamamız için Ramazan ayında belli bi süre su içmemizi yasaklamıştır. Akşama kadar zor dayanırız.

Eminim çoğunuz demişsinizdir. Açlık neysede çok susadım diye… Allah kimseyi susuzlukla sınamasın. Ramazan da akşama kadar dayanamadığız suyun hiç olmadığını düşünebilir misiniz? Evinizde ki sular kesildiği zamanı düşünün nasıl hayat duruyor değil mi? Çamaşırlar, bulaşıklar, yemek, lavoba ihtiyacı, banyo herşey aslında su ile oluyor ve yokluğu hayatı zor bir hale sokuyor. Su olmazsa olmalarımızdandır. O yüzden suyumuza sahip çıkmalıyız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı