Genel

Suyun Klorlanması

Suyun klorlanması, suyun temizlik işlemlerinden bir tanesidir. Su arıtma tesislerinde filtreden geçtikten sonra bulaşabilecek mikroorganizmaların üremelerinin önüne geçilir. Dağıtım sistemi içinde depolarda bulunan suyun klorlanması belli aralıklarla yapılarak temizliğe devam edilir.

Klorun bakteriler üzerinde bakterisit etkisi vardır.Bunu da glikoz oksidasyonunu engelleyerek ve enzim aktivasyonunu azaltarak gerçekleştirir. Klor, suda çözülünce hidroklorik asit ortaya çıkar. Hipoklorik asit hipoklorit iyonlarının yoğunluğu serbest klor olarak tanımlanır. Ortam pH değerinin ayarlanması ile elde edilen HOCl ve klorun amonyak ile birleşmesinden oluşan türevleri çok güçlü bakterisit etkisine Klorlama işlemi geniş bir mikroorganizma çeşidi üzerinde etkilidir. Tat, koku ve kimyasal anlamda kontrol işe yarar. Sudan kaynaklanan hastalıklar için suyun klorlanmasında fayda vardır. Yüzme havuzlarında kullanılarak çok yönlü kullanım alanının olması klorlamayı diğer yöntemlere göre avantajlı kılmaktadır. Ülkemizde içme suyunun standartlarını Sağlık Bakanlığı belirlemekte ve yerel yönetimler de temizleme işlemlerini yürütmektedirler.

Dünyada ishal hastalığının çok önemli bir bölümü sudaki mikroptur ve ölüme varacak kadar ciddi sonuçlar yaşanmaktadır. Şebekelerdeki suyun klorlanması işleminde sınırlar yasalar ile belirlenmiştir. İçme suyu temini basitçe şu aşamalardan oluşur: Suyun içindeki tortular bir araya getirilir, Bir araya gelen tortular dibe çöker, filtreleme yapılarak dibe çökmeyen diğer parçacıklar da elenir, Katı maddeler atıldıktan sonra mikropları yok etmek için klorlama ile temizlik yapılır. Biyolojik arıtma yapılıyorsa, biyolojik arıtmadan sonra klorlama yapılması uygundur.

Şebekede tam ve sürekli kontrol sağlanamıyor ve bütünlük yoksa suyun klorlanmasının hayati derecede önemi vardır. Çünkü şebeke suları içinde bir çok mikroorganizma bulundurur ve bu mikroorganizmalar bize hastalık olarak döner. Bu mikroorganizmalardan klor ile arındırabiliriz. Arıtma cihazları bu işlemi çok güzel bir şekilde gerçekleştirerek sudaki mikroorganizmalardan suyu arındırır ve içilecek bi su ikram eder.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı