Genel

Suyun Yaşamımızda ki Yeri

Suyun görevleri ve yaşamımızdaki yeri oldukça önemlidir. Yaşamımızın devamı için gerekli olan en önemli elementten birisi de sudur. Vücuttaki en büyük bileşeni oluşturan madde sudur. Yetişkinlerde vücudun %50-65'ini su oluştururken, çocuklarda ise vücudun %70-75'i sudan oluşmaktadır. Normal koşullarda bir insan su içmeden yalnızca 3 gün hayatta kalabilmektedir.

İnsan vücudunun susuz kalarak kuruması ve ağırlığının %20 sini kaybetmesi ölümü ile sonuçlanmaktadır. Bir insan günde en az 2 litre su tüketmelidir ki bu miktar kişinin harcadığı enerji miktarına göre de artış göstermektedir. Örneğin erkeklerde bu oran kızlara göre daha fazladır. Çünkü erkeklerin vücudu daha çok terler ve daha çok sıvı kaybeder o yüzden erkekler günde 3 litre dahi içseler kafidir. Hayatımızın ve yaşamamızın devamlılığı için bu derece önemli olan suyun elbetteki bazı görevleri vardır.

Suyun Görevleri Şunlardır. Su yediğimiz gıdaların çözünerek sindirilmesini sağlayan önemli maddedir. Su vücut ısısını ayarlar. Özellikle sıcak havalarda vücutta terlemeyi sağlayarak vücudun serinlemesini etkiler. Su vücuttaki atık maddelerin vücuttan dışarı atılmasını sağlayan etkendir. Vücutta gereğinden fazla bulunan zararlı bileşenler su yoluyla çözünerek vücuttan dışarı atılır. Suyun görevleri arasında hücrelerin ihtiyaç duyduğu maddeleri hücreye taşıma da önemli bir yer tutar. Ayrıca su hücrelerin fonksiyonlarını yerine getirebilmesi için katı maddelerin çözülmesine de yardımcı olmaktadır. Su vücutta kan dolaşımını sağlar. Beyin, omurilik gibi organları dış etkenlerden korumak da suyun görevleri arasında yer almaktadır. Su hücre, vücut dokusu ve organ yapılarını oluşturan en önemli madde olarak vücut yapısında önemli bir yere sahiptir. Su besinleri ve hormonları vücutta ihtiyaç duyduğu bölgelere taşıma görevine sahiptir. Su vücudun ısı dengesini ayarlayarak terleme gibi durumlarında gerçekleşmesini sağlar. Yeterince su içilmesi vücutta metabolizmanın düzenli bir şekilde çalışmasını sağlar. Su açlık hissini azaltmaya da yardımcıdır. Su zayıflama sırasında oluşan enerji açığı nedeniyle ve yağların yanması sonucunda oluşan atık maddelerin vücuttan atılması için önemli rol oynar. Su vücutta cilt için de önemlidir. Cildin sağlıklı ve esnek olmasını sağlayan önemli bir maddedir.

Suyun bu ve bunlara benzer daha sayamadığımız birçok yeri ve görevi vardır. İnsan vücudunun düzgün çalışabilmesi için suya ihtiyacı vardır. Suyu alışkanlıklarınız arasina ekleyin. Sürekli yanınızda bulundurun zamanla alışıp sürekli tükettiğinizi farkedeceksiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı