Genel

Canlılar İçin Suyun Önemi

Canlılar için suyun önemi tüm diğer sıvılardan çok daha fazladır. Su, iki yanıcı madde olan hidrojen ve oksijenin oluşturduğu söndürücü özelliğe sahip bir elementtir. Dünya üzerinde yaşam olmasının en önemli sebeplerinden biri sudur. Bu nedenle astronomlar dünya dışı yaşam ararken öncelikli olarak su ararlar. Suyun olduğu yerde yaşam olması muhtemeldir.

Bütün canlılar için suyun önemi, canlıların yaşamsal faaliyetleri açısından oldukça önemli olduğu görülmektedir. İnsan vücudunun üçte ikisi sudan oluşmaktadır. Anne karnındaki bebek 3 aylıkken yüzde doksan beşi, yeni doğan bir bebekte ise yüzde yetmiş beşi sudur. Bebek doğduktan yaklaşık iki hafta sonra vücudundaki su oranı yüzde yetmişlere düşer. İlerleyen yaş vücuttaki su oranının azalmasını da beraberinde getirir. Yaşlı kişilerde su oranı yüzde altmışlara kadar iner. Erkeklerde kadınlara, şişman bireylerde zayıf olanlara oranla daha fazla su bulunur.

Suyun vücuda alınması için iki yöntem vardır : Ekzojen su alımı, endojen su alımı.

Ağız yoluyla alınan besinlerden ve içeceklerden elde edilen suya ekzojen su denir. Ekzojen su alımı hücrelerde meydana gelen çeşitli kimyasal sonucu ortaya çıkan suyun kazanımıdır. Vücuttan su kaybına ise dehidrasyon adı verilir. Bir insan günde en çok böbreklerden idrarla su kaybeder. Bunun haricinde solunum yoluyla da akciğerlerden çıkan su buharıyla kaybedilen miktar vardır. İleri derecede su kaybı canlı vücudu için hayati tehlikeye sebep olmaktadır. Bir insan su içmeden en fazla 7 ile 12 gün arası canlı yaşayabilir.

Susuzluk durumunda sırasıyla fiziksel performans düşüklüğü, baş ağrısı, halsizlik, titreme, bayılma ve bilinç kaybı gibi sağlık sorunları gerçekleşir. Tüm bunları aşan durumlarda önlem alınmadığı taktirde canlının ölümü gerçekleşir. Bu nedenle canlılar için suyun önemi oldukça büyüktür. Su içmek için susamayı beklememek bunu alışkanlık haline getirmek gerekir. Sağlıklı olmanın temelinde bol su tüketimi yer almaktadır.

Sabah akşam su için zor geliyorsa içine farklı tatlar katarak içebilirsiniz. Suyu gözünüzün önünde tutarsaniz tüketmesi daha kolay olur. Su sağlıktır unutmayalım…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı