Genel

İnsan Vücudunda ki Su Oranı

İnsan vücudundaki su oranı fiziksel özellikler ve günlük fiziksel aktivitelerine göre yaş ve cinsiyete göre değişim gösterir. Çocukların vücutlarındaki su oranı yetişkinlerin vücudunda ki su oranından daha fazladır. Su, insan yaşamı için oksijenden sonra en önemli gereksinimdir.

Kanın %83’ü, kemiklerin %22’si, beynin ve kasların %75’i sudan oluşmaktadır. Hiç bir canlı su olmadan yaşayamaz; su, temel enerji kaynağıdır ve vücudun her zerresinde bize yaşam gücü sağlar. Günlük aktiviteler sonucu vücudumuzda biriken toksinleri atmak için yaklaşık olarak günlük 2 veya 3 litre arasında su kaybı yaşarız. İdrarla 1 litre, deri yoluyla 0.5 litre, dışkı ve solunum ile 0.2 ‘er litre civarında.. Bu ciddi bir miktardır. Kaybedilen suyun vücuda geri kazandırılması, ancak bol su tüketmeyle mümkün olur. Günlük olarak almamız gereken su miktarı, kişiden kisiye değişmekle beraber, ortalama olarak 2 veya 3 litre'dir.

Kimisi su ihtiyacını diğer içeceklerden giderebileceğini düşünür. Evet, içtiğiniz kahve, çay, çorba gibi sıvı gıdalar bu 3 lt sıvı içerisine dahil. Fakat önceliğinizin su olmasını tercih ederim. Çünkü hiç bir içecek suyun yerini almaz suyun görevini görmez. Spor, koşu yarışmaları gibi efor sarfedilen yarışmalar da sporcuların su ihtiyacının takip edilmesi ve uygun su düzeyinin sağlanması vücudun suya olan ihtiyacının maksimum düzeye çıkarılmasında önem oluşturmaktadır. Sağlıklı bir insan haftalarca yemek yemeden yaşayabilirken, susuzluğa dayanma süresi birkaç günü geçemez. Aç yaşanır fakat susuz yaşanmaz. 

O yüzden vucudunuzu susuz bırakmayın. Su yerine içtiğiniz kola, fanta, çay, kahve gibi içecekler suyun yerini almadığı gibi sağlıksız içeceklerdir. Çünkü içerisinde gaz ve kafein bulundurmaktadır. buda daha çok su kaybına neden olur. su ihtiyacını gideremediği gibi su kaybıyla beraber sağlık sorunlarını da beraberinde getirir. Özellikle kilolu insanların vücudundan suyun çıkması ve tekrar yerine su içilmemesi ölüme kadar yol açar. Çünkü kilolu insanlar normal insanlara oranla daha çok terler ve ter yoluyla vücudundan daha çok su çıkar. Aynı şekilde hamilelerinde bol su tüketmesi gerekir. Tıp diliyle bebeğin kuruda kalması tabiride vücuda yeteri kadar su alınmadığı ile doğru orantılıdır.

Kısacası, sağlığını düşünen herkesin su içmesini ısrarla tavsiye ediyoruz. Bol su içilerek yaşamnan hayat uzun süren bir hayattır…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı