Genel

Sirkeli Suyun Faydaları

Sirke oldukça faydalı bir maddedir. Evlerin genelde olmazsa olmazıdır. Genelde salatalara ve yemeklere aromasını veren, özellikle turşu yapımın da kullanılan asit içerikli bir maddedir. Elma ve üzüm gibi çeşitleri olan sirkenin içerisinde bol miktarda C vitamini ve madeni tuzlar bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı da sirkenin besin değeri oldukça yüksektir ve vücuda inanılmaz derece de faydası vardır. 

Sirkenin Faydaları

Bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Boğaz ağrılarına çok iyi geliyor. Hazımsızlık sorununa karşı sirkeli su tavsiye ediliyor. İştahı açıcı özelliğinden dolayı kilo problemi yaşayan kişilerin tok karnına tüketmesi öneriliyor. Mikrop öldürücü özelliği sayesinde sebze ve meyvelerin sirkeli suda yıkanması tavsiye ediliyor. Kabızlık sorununa ve bağırsak gazı olan kişilerin çok sirkeli su İçmesi öneriliyor. Grip ve nezle gibi enfeksiyon hastalıklarında kullanılıyor. Mide hararetini dindiriyor. Safra kesesi sorununa iyi geliyor. Sinirleri güçlendiriyor ve kalp hastalıklarında sirkenin bal ile kullanılması tavsiye ediliyor. İçerisinde yüksek miktarda A vitamini bulunduğu için göze ve göz rahatsızlıklarına iyi geliyor. Kandaki kolesterolü düşürüyor. Damar hastalıklarına iyi geliyor. Diş ve kemiklerin güçlenmesinde fayda sağlıyor. Kadınlarda görülen kadın hastalıklarını önlüyor. Sirkenin ateş düşürücü özelliği vardır. Ateşi olan birisine bir bezi sirkeli suya sokup iyice sıkıp alnında, koltuk altına koyduğunuz zaman anında ateşini düşürüyor. Genelde bebeklerde ve çocuklarda daha çok kullanılan bir yöntemdir. Yara ve egzama sorunlarına iyi geliyor Karaciğer, damar ve böbrekler de bulunan zararlı atıkların atılmasında fayda sağlıyor. İdrar yolu enfeksiyonuna karşı iyi geliyor ve sindirim sorunlarını çözümlüyor. Saçta görülen kepeklenme sorununa karşı sirkeli su ile duş alınması tavsiye ediliyor. Arı, böcek, kene gibi hayvan ısırmalarına da fayda sağlıyor. Bedenin hem içten hem de dıştan temizlenmesi sağlıyor. Her gün sabahları aç karnına su ile karıştırılıp içilmesi yağların yakılmasını ve kilo verilmesini sağlıyor. Strese meydan okuyor ve kişilere sakinlik veriyor. Ses kısıklığına ve boğaz ağrısına karşı bal ile karıştırılıp içilmesi halinde sesi duzeltip boğazı yumuşatıyor. Öksürük sorunu yaşayan kişilerin sirkeli suyu bırakmamaları öneriliyor. Varis sorununa çok iyi gelen elma sirkesi aynı zamanda selülit tedavisinde de kullanılıyor. Ciltteki selulitten dolayı sarkan deriyi toparlıyor. Güzel bir görüntü sağlıyor. Piling görevi görerek cilde ışıltı veriyor. Ergenlik döneminde sivilcelere ve siyah noktalara çok iyi geliyor. Ciltte bulunan güneş lekelerini, doğum lekelerini ve çileleri gideriyor.

Genelde bayanlar temizlikte de sirkeli suyu tercih ediyorlar. Viledalı suya dökülen sirke ile yerleri silince tozu mikropu yok ederek yerlerin parlamasını sağlıyor. Bulaşık makinelerinde de parlatıcı yerine sirke kullananlar var, hem bulaşıktaki bakterileri gideriyor hemde tabakları bardakları parlatıyor. Iki faydalı madde bir araya gelince bir çok yarar ortaya çıkıyor. Sirkeli suda en az su kadar insan için faydalıdır. Su bir nimettir ve beraberinde bir çok fayda getirir.

Sağlıklı günler dileriz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı