Genel

Su Deyip Geçmeyin

Su yeryüzünde ki mucizevi bir kaynaktır. Hiç şüphesiz yaratılanların en gereklisi insan için en önemlidir. İçinde milyonlarca kimyasal barındırmaktadır. Öyle güzel bir denge ile kurulmuştur ki insan aklını zorlamaktadır. En önemli bileşenleri oksijen ve hidrojen olup bu bileşenler kendi başlarına yanıcı birer maddedir. Ama ikisi bir araya gelince yanıcı madde yerini suya bırakmıştır.

Yeni doğmuş bir insanın vücudunun % 75'i sudur. İnsan açısından başlıca önemleri şunlardır: Vücudun ısı dengesini sağlar. Derinin nemlenmesini sağlar, gözenekleri açık tutar, cilde nefes aldırır. Toksinlerin atılması ve vücudun temizlenmesinde önemli bir yeri vardır. Vücut içerisinde organların çalışması esnasında organların rahat çalışmasını sağlar. Beyin bir suyun içerisinde görevini sürdürür. Bu suyun azalması beyin fonksiyonlarının yitmesine yol açar. İnsan aklı için düşündüğünüzden daha fazla faydası vardır. Unutkanlık, stres, yorgunluk, sinir gibi ruh hallerine yardımcıdır. Nefes alıp verme esnasında boğazda kurumayı önler ve rahat nefes almayı sağlar. Ağız kuruluğunu giderir. Hücrelere oksijen taşımada kullanılır. Hayati organlara yastık görevi görür. Besinlerin rahat sindirilmesini sağlar. Böbreklerin kolay çalışmasını sağlar. Böbrekler de kum taş oluşmasını engeller.

Yukarıda saydığımız maddelerin hepsi insan hayatı için büyük önem taşıyan unsurlar olup bunlardan birinin bozulması halinde kötü sonuçlar meydana gelir. Su sağlığın temel taşıdır. Nasıl kalpsiz insan yaşayamaz ise susuzda yaşaması mümkün değildir. Çünkü vücudumuzda ki bütün organların çalışması su tüketimine bağlıdır. Su insan için bu kadar önemli iken suyu alışkanlıklarımız arasına eklemeliyiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı