Genel

Suyun Ph Değeri

Suyun Ph Değeri Ph değeri herhangi bir çözeltinin asitlik veya bazlık durumunu ifade eden ölçü birimidir. Çözeltilerin pH değeri 0 ile 14 arası değişmektedir. 0 – 7 arası asidik, 7- 14 arası ise bazik çözelti anlamına gelmekte olup, 7 nötrdür. Suyun pH derecesi de 0'dan 14'e kadar olan değerleri almaktadır. 0 – 7 arası asidik, 7 nötr ve 7 – 14 arası alkali su olarak adlandırılmaktadır. Saf suyun pH derecesi 7'dir.

Suyun asidik özellik göstermesi içeriğinde fazladan karbondioksit bulunması, alkali özelliği göstermesi ise fazladan kalsiyum bikarbonat ve alkali tuzları içerdiği anlamına gelmektedir. Ph değeri yüksek olan sular daha sağlıklı sulardır. Ayrıca içeriğinde potasyum, kalsiyum ve magnezyum bulunması suyun asitlik derecesini düşürmektedir. Hafif alkali sular, insan sağlığı açısından daha verimli ve faydalıdır. Mineralli bir suyun ph değeri 7-8.5 arasındadır. Doğada bulunan kaynak sularının pH değerleri içerdikleri maddelere göre oldukça farklılık göstermektedir. Suyun pH derecesi içerdiği hidrojen iyonuna bağlıdır. Hidrojen iyonu on kat değişmesi, pH değerinin bir birimlik değişimine karşılık gelir. Hem doğal kaynaklarda hem de içme sularında suyun pH değeri hafif alkali veya nötr olmalıdır. Sağlıklı bir suyun pH değerinin yanında sertlik derecesi de oldukça önemlidir. Sertlik derecesi suyun içeriğinde bulunan magnezyum ve kalsiyum miktarlarının toplamıdır. Az miktarda kalsiyum ve magnezyum içeren sular yumuşak olarak tanımlanır ve içimi oldukça iyidir. Fakat, vücuda yeteri miktarda mineral alınmamasına sebep olur. Suyun sağlıklı olması için mineralinin de bol olması gerekir.

Türkiye'de kullanılan içme sularının sertlik dereceleri genel olarak azdır. Suyun sertlik derecesi gibi suyun pH değeri de kalsiyum ve magnezyum değerlerine bağlıdır. Sağlıklı su için ph değeri 8.5 üreten arıtma cihazları tercih edilmelidir. Ph değeri yüksek olan arıtma cihazları aynı zaman da mineralli suda arıtmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı