Genel

Sıcak Suyun Faydaları

Sıcak su birçok konuda şifa kaynağı olarak anlatılıyor. Özellikle 30 yaş üstü kişilerde sıcak su içilmesinin çok faydalı olduğunu belirtiliyor. Çinliler yaz kış sıcak su tükettir. Hatta Çin restoranında yemekten önce hafif ılık su gelir. Vücudun en önemli organlarından birisi olan mide için en önemli şey sıcak sudur.

Midemizin yediklerimizi eritebilmesi için sıcak su içmek gerekiyor, mide özellikle yağı soğuk suda çözemiyor. Sıcak suyun bir diğer özelliği ise mide yüzeyinde kanda direk emilen birkaç maddeden birisi olmasıdır. Sıcak su vücudunuz için en faydalı içecektir. Soda, cola, kahve ve çay asla sıcak suyun yerini tutmamakla birlikte, kilo almanıza da neden olacaktır. Çünkü bu tür içecekler kafein ve gazlı içeceklerdir suyun yerini tutamayacağı gibi vücudun su ihtiyacını arttırır. O nedenle sıcak suyun tüketimine önem vermeniz gerekir. Sıcak suyun faydaları saymayla bitmez. Sıcak su vücutta bulunan ve istenmeyen maddeleri vücuttan atmaya yardımcı olur. Sıcak su içmek sindirimi kolaylaştırmaya yarayan en etkili yöntemdir. Yemeklerden yarım saat önce sıcak su içilmesi iştahı azaltmaya ve daha hızlı kilo vermeye yardım eder. Tokluk hissi verir.

Soğuk algınlığı ve grip gibi hastalıkların iyileşmesinde de sıcak suyun faydaları görülür. Sıcak su, sıcak su torbasına koyularak karın ağrısı, kabızlık, basur sorunlarına da yardımcı olur. Reflü ve mide asitleri gibi rahatsızlıkların giderilmesinde de fayda sağlar. Kahvaltı öncesinde sıcak su içmek günde birkaç kalori daha fazla yakmanızı sağlar. Sıcak su vücudunuzu nemlendirmeye yarayan en etkili yoldur. Özellikle cildi kuru olan kişilerin bol İçmesi tavsiye edilir. Düzenli olarak sıcak su içen kişiler kısa zamanda kilo kaybetmeye başlar. Sıcak su içmek cildi güzelleştirmeye yarar. Piiling etkisi vardır cildi nemlendirerek yumuşatır. Gözenekleri açar Yaşlanmayı ve kırışıklıkları önler. Sıcak suyla duş yapıldığında cilt gözenekleri açılarak cilt yenilenir insan kuş gibi olur, dinlenir. Birçok kişinin hem psikolojisini hem de dış görünümünü olumsuz şekilde etkileyen fazla kilolar sıcak su sayesinde kolayca atılabilir. Ayrıca sıcak su ile vücutta bulunan yağları atmak kilo vermek için kullanılan en sağlıklı yöntemdir. Sizlere bu konuda en güzel örneği şöyle verebiliriz. Bulaşık yıkarken çoğunuz yağlı tavayı sıcak suyun altına tutarak yağının çözülmesini sağlarsınız. Çünkü soğuk su tavadaki yağın daha da donmasına neden olur.

Vücudumuzdaki yağlar da tıpkı böyledir. Sıcak su içmek vücuttaki yağların daha kısa sürede çözülüp vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Sıcak suyun faydaları en çokta kilo atımında görülmektedir. Sıcak su vücuttaki kan dolaşımını sağlamaktadır. Ayrıca sıcak su vücudumuzda bulunan kasların gevşemesini sağlayarak daha rahat nefes almamıza da faydalı olur. Sıcak su içmek besinlerin emilimini sağladığı için sindirimin kolaylaşmasına yardımcı olur. Sıcak suyun en önemli faydalarından birisi de kabızlığı gidermesidir. Kabızlık sorunu olan kişiler beraberinde basur (hemoroid) sorunu yaşar. Bunun çözümü de sıcak sudur. Bol sıcak su tüketilmesi bu sorunlara çözüm olacaktır. Suyun her hali ayrı güzel, her hali ayrı sağlıktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı