Genel

Su Arıtma Cihazı Ne İşe Yarar?

Günümüzün modern üretim yöntemleri kullanılarak ev ve işyerlerimizdeki musluklardan akan suyu içilebilir, kullanılabilir hale getiren cihazlara su arıtma cihazı denir. Büyük bir kısmı nano teknoloji kullanılarak üretilen su arıtma cihazları, genel olarak ters ozmos prensibine göre çalışmaktadır.

Tüm minerallerden arıtılarak elde edilen saf su, tercih edilmez. Başka bir söylemle ifade etmek gerekirse; gerek içme suyunda, gerekse kullanma suyunda olması ve olmaması gereken mineraller saf suda bulunmaktadır. O yüzden saf suya ulaşılan su, arıtma cihazında ki mineral filtreler sayesinde minerali suda tutularak insan için gerekli olan faydalı bir su üretir.

Günümüz de ters ozmos teknolojisi ile imal edildiğini öğrendiğimiz su arıtma cihazlarından geçen su önce ön filtrasyona tabi tutulur. Bu filtrede, su içinde bulunan ve beş mikrondan daha büyük ebatlarda olan tüm partiküller yok edilir. Bu işlemin ardından biraz arıtılmış olan suyun devamında yapılacak işlem ise aktif karbon filtre ile temizlenmesidir. Aktif karbon filtre özellikle içme suyunda istenmeyen kötü tat ve kokuları yok ederken; kullanım suyunda bile bulunmaması gereken kloru sudan ayırır. Bu işlemin ardından yeniden mikroorganizmalara geçit vermeyen başka bir filtreye yönlendirilen su, içerisindeki istenmeyen ve daha önce filtre edilememiş partiküllerden kurtulur. Son olarak ters ozmos mebranından geçerek musluklarımıza ulaşır.

Ters ozmos membranı, suyun içinde çözünme imkanı olmayan arsenik, sodyum, asbest, nitrat, kurşun, gibi birçok ağır metal iyonunun geçişini ve sudaki tüm yabancı maddeleri engellemekle görevlidir. Ayrıca, insan vücudunun gereksinimi olan faydalı mineralleri özel ek mineral ve ph filtreleri ekleme yapılır ve suyun saf olmasını engeller. Ters ozmos mebranından ve mineral filtrelerinden geçtikten sonra su kaliteli bir su olma özelliğini artık kazanmıştır. En son post karbon filtreden geçerek suyun tadını kokusunu düzenler ve ağızda hoş tat bırakan bir su elde edilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı