Genel

Suyun Sonu Yolun Sonudur

Su vücudun vazgeçilmez besinidir, vücut sıvılarında bulunarak, eklemlerin kayganlaşmasına yardımcı olmakta, idrarla zararlı maddelerin atılmasını sağlamakta ve yediğimiz besinleri sindirmektedir. Suyun son bulması demek hayatın sonlanması demektir. Hayatımızda birçok yeri olan suyun sağlık içinde çok önemli bir yeri vardır.

Örneğin;

.Sindirim; Su yağları eritir ve sindirimde insanlara yarar sağlar. Yeterince su içmek kabızlığı önler ve aynı zamanda atık ürünleri temizler. Böbrek ve karaciğer üzerindeki yükü azaltır. Eğer yeteri kadar su tüketilmezse kolon dışkıdaki suyu çeker ve kabızlığa yol açar. Ayrıca böbreklerde kum, taş üreterek karın ağrılarına yol açar.

.Enerji; Beyin çoğunluğunu suyun oluşturmasından dolayı su içmek; düşünmek, odaklanmak, daha iyi konsantre ve daha uyanık olmaya yardımcı olmaktadır. Ek olarak, enerji düzeylerini de arttırdığı da söylenmektedir.Su özellikle spor sırasında su kaybını önlemek amacıyla önem kazanmaktadır. Yorgunluk ve bitkinliği önlemeye yardımcı olur ve sıvı dengesini korur.

.Kilo Kaybı; Suyun faydaları arasında kilo kaybına yardımcı olması vardır. Kilo vermek isteyen bir kimsenin su alımını arttırması kilo vermesine yardımcı olabilir. Yemekten önce 1 bardak su içen kişilerin içmeyen kişilere göre daha hızlı kilo verdiği kanıtlanmıştır. Fazla su bize de tokluk hissi yaratarak daha az yemek yememize yardımcı olur ve aynı zamanda metabolizmayı da hızlandırır.

.Rahatlık; Suyun ruh halini iyileştirici bir etkisi olduğu bilinmektedir. Su aslında bizim zihnimizi geliştirir ve böylelikle tazelenmiş hissine sahip olmamıza neden olur.

.Baş Ağrıları; Çok uzun süre susuz kalmak bazı insanlar için baş ağrısına neden olur ve migren tetikleyici olarak tanımlanır. Sinüzit ve migren ağrısı çeken kişilerin bol su tüketmesi gerekir.

.Kanser; Suyun bazı kanser türlerine karşı koruyucu olduğu söylenmektedir. Yapılmış olan araştırmalarla düşük sıvı, su, alımının mesane kanserine neden olması gibi önemli bir sonucu ortaya çıkarmıştır. Su alımının ayrıca kolon ve meme kanseri riskini azalttığı da bilinmektedir.

.Eklem Ağrıları; Su eklem ve kıkırdaklarımızı korumaktadır. Eklemlerimiz ve esnek kıkırdak dokusunun etrafında su olması yağlanmayı önlemekte ve kıkırdağı tutmaktadır. Aynı zamanda su omurilik ve dokuları korumaktadır.

.Cilt; Cilt problemi olan insanların daha fazla su tüketmesi berrak bir cilt için en iyi yöntemdir ve aynı zamanda akne belirtilerine yardımcı olabilir. Eğer kuru bir cilde sahipseniz içme suyu ona daha fazla nem kazandırmaktadır. Su vücuttaki bazı toksinleri, tıkanmış gözenekleri ve sivilcelerin temizlenmesini sağlar ve cilde ferahlık kazandırmaktadır. Böylelikle daha temiz bir cilde sahip olmamız kolaylaşmaktadır.

.Enfeksiyon; İdrar yolu enfeksiyonlarının da baş düşmanı bol su tüketimidir. Özellikle hamilelerde çok görülen idrar yolu enfeksiyonlarının sebebi gebelikte annenin daha çok suya ihtiyacı olmasından kaynaklanmaktadır. Anne ne kadar su tüketirse bebekte o kadar su ihtiyacını karşılar ve annede hamileliğini sağlıklı geçirmiş olur.

.Böbrekler; Böbrekler kan basıncını ve denge sıvılarını kontrol etmemize yardımcıdır. Vücudumuza gelen atık kaldırmak, sistemlerimizi sorunsuz bir şekilde devam ettirmek için çok önemlidir. Böbrekler için yeterli su tüketimi oldukça önemlidir. İdrar rengi koyu ise bilin ki az su tüketimindendir. Az su tüketimi böbrek yetmezliği dahi sebep olabilir.

Görüldüğü üzere suyun sonu yolun sonu olur. Yolun sonuna gelmeden suyun tadına varın…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı