Genel

Damla Damla Su

Su; insan yaşamında hayati bir önem taşımaktadır, Su yaşamın kendisidir. Su yeryüzünde ilk yaşamın başladığı yerdir, insanoğlu bile bir damla sudan meydana gelmiştir. Suyun yokluğu ölümle eş anlamlıdır. Gerçekten de, insan vücudu büyük oranda sudan oluşmaktadır.

Vücudumuzdaki su oranı yaşam sürecimiz boyunca değişim göstermektedir. Yeni doğan bir bebekte vücut ağırlığının %75'i sudan oluşmakta iken bu oran çocuklarda %70, yetişkinlerde %60 ve yaşlılarda %50 şeklindedir. Yetişkin bir insan bir kısmı yiyeceklerden karşılanmak üzere günde 2-3 litre suya ihtiyaç duyar.

Suyun insan vücudunda çok önemli işlevleri vardır.

Su biyolojik bir çözücüdür ve bu çözücü rolüyle vitaminlerin ve minerallerin hem vücutta taşınmasını, hem de çözülmesini sağlar.

Su vücut sıcaklığının düzenlenmesinde çok önemli bir rol oynar.

 – Derinin nemlenmesinde, toksinlerin atılmasında ve vücudun temizlenmesinde temel bir görev üstlenir.

 – Böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır.

 – Kayganlaştırıcı bir madde olması nedeniyle birçok organın gerektiği gibi çalışmasını sağlar.

Su; içinde bulundurduğu elementler ile de sağlığın devamı ve korunmasında da önemli rol oynar. Minerallerin ve vitaminlerin vücutta çözünmesini ve iletilmesini de su sağlar. Aldığımız gıdaların enerjiye çevrilmesine katkıda bulunur. Vücut sıcaklığının ve su dengesinin düzenlenmesini sağlar. Derinin nemlenmesindeki en önemli faktör de sudur. Çünkü cildimizdeki su kaybı erken yaşlanmaya yol açar. Vücudumuzdaki toksin maddelerin dışarı atılmasını ve vücudun temizlenmesine yardım eder. Organlarımızın özellikle de böbreklerin düzenli çalışmasına katkıda bulunur. Nefes almada oksijeni nemlendirir ve kolay nefes almamıza yardımcı olur. Eklemlerde yastık görevini yerine getirerek, eklemlerin hareketlerini düzenler.

Su damla damla sağlık verir, her hücremiz de, her zerremiz de damla damla dolaşarak iyileştirir, gençleştirir, sağlıklı yaşam için bir nimettir. Suyun sonu yolun sonu olur. Suyun insan ve insan sağlığı için ne kadar önemli olduğunu bilsek bir damlasını bile ziyan etmeye kıyamazdık.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı