Genel

Hamilelikte Suyun Önemi

Hamilelikte beslenme konusunda son derece önemli besinleri almanız çok faydalı olmakla birlikte dikkatli olmanız gereken bir çok besin ürünü bulunmaktadır. Hamileliğiniz boyunca birçok besin öğesinden faydalanırken ayrıca su tüketimini unutmamanız gerekmektedir.

Hamilelikte su bebeğin gelişimi açısından son derece önemli olup bir çok besin kaynağı ile birlikte suyu tüketmeniz durumunda sağlıklı bir çok şeyi yapmış olursunuz. Özellikle su tüketiminde bebeğe faydası olacak mineraller bulunduğundan dolayı bol su tüketimi günde 3 litreye yakın suyu tüketmeniz gerekmektedir. Bebeğinizin bir su topu içinde yaşadığını unutmayın bu amniyo sıvısı içinde gerek duyduğu tüm mineraller bulunduğundan dolayı özellikle su tüketimine ihtiyaç vardır.

Su tüketiminde önemli mineraller olması bebeğe geçen besinlerle birlikte onun sağlıklı gelişimini önemli ölçüde sağlamaktadır. Suyun yararı genelde unutulur ve hak ettiği önem verilmez. Çünkü değerli olan şeylerin kıymeti ancak o kaybedildiğinde anlaşılır ancak suyun yok olması düşüncesi bile kötü suyun yok olması yaşamın yok olmasıdır.Daha dünyaya gelmeden suya ihtiyaç duyarız. Anne karnında ki bebeğin yaşam alanı su ile başlar. Günde en az 3 litre temiz ve yumuşak su içilmelidir.

Su tüm organların düzenli çalışmasını sağlar. Özellikle böbrekler ve bağırsaklar daha düzenli çalışır. Vücutta biriken zararlı atıklar daha hızlı temizlenir. Kişi kendini çok daha iyi ve zinde hisseder. Çay, kahve gibi içecekler özellikle hamilelikte iki litrenin dışında tutulmalıdır. Tuzu azaltmak yanlıştır. Genelde hamilelerin tuzsuz yemesi gerektiğine inanılır. Tuz bir çok olay için gerekli bir besindir ve hamilelikte tuza ihtiyaç artar. Azaltılması doğru değildir. Tuz sadece yüksek tansiyonu ve kalp yetmezliği olan hamileler de kısıtlanır. Hamilelikte beslenme konularında son derece önemli olan diğer bir durum özellikle balık ve süt ürünlerinin fazlaca tüketilmesi durumudur. Hamilelikte idrar yolu enfeksiyonları da sıkça yaşanan bir sorundur. Çünkü annenin normalden daha fazla suya ihtiyacı vardır. Bu ihtiyacı yeterince karsılayamazsa idrar yolu enfeksiyonu ile karşı karşıya kalır. Bu durum anne için de bebek içinde tehlikeli bir durumdur. Hamilelikte ki el, ayak şişmesi ödem durumu da çok su tüketimi ile engellenenilir. Ayrıca göbeğin birden büyümesiyle oluşacak çatlakları, selulitleri da bol su tüketimi ile minimuma indirebilirsiniz.

Hamilelikte değişen cilt sorunlarına, cilt lekelerinede su çok iyi gelmektedir. Bebeğinizin gelişimi ve sağlıklı bir gebelik geçirmek için günde en az 2 litre su içmeye özen gösterin. Araştırmalara göre bol su tüketen hamilelerin, daha az su tüketen hamilelere göre daha kolay doğum gerçekleştirildiği gözlemlenmiştir. Annelik sorumluluğuna bol su içerek başlayabilirsiniz.

Bebeğiniz için bol bol su için…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı