Genel

İnsan Vücudunun Su İhtiyacı

Su vücudumuzdan sindirim, terleme ve nefes alma yoluyla sürekli yok olmaktadır. Kaybolan su miktarı mutlaka yerine konmalıdır. Buda ancak bol su tüketimi ile mümkün olur. Yaklaşık olarak bir gün içersinde vücut ağırlığımızın en az 1/36'sı kadar su almalıyız.

Örneğin 70 kg birisinin günlük su ihtiyacı en az 2 litredir. Bu ihtiyacın bir kısmının yiyecekler ile alındığını varsayarsak bir yetişkinin günde en az 1.5 litre su içmesi gerekmektedir. En önemli su kaynağı suyun kendisidir. Bir çok sıvı ile vücudun su ihtiyacı karşılansa da suyun kendisi susuzluğu gidermesi ve vücut fonksiyonlarını düzenlemesi bakımından en sağlıklı yoldur.

Su ihtiyacımızı karşılayacağı düşüncesiyle içilen kahve, çay, kola gibi içecekler; idrar söktürücü maddeler içerdiklerinden bunlar, içildiğinde vücuttan atılan idrar miktarının artmasına ve vücuttan su kaybına neden olurlar. Ayrıca kafein ve gaz icerdiğinden sağlık açısından da içilmemesi gereken sıvılardır bu nedenle suyun yerini başka hiçbir içeceğin tutması mümkün değildir.

Su ihtiyacınızı mutlaka su ile karşılayın. Hiç birşey size suyun verdiği sağlığı vermez. Su nefestir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı