Genel

Çocukların Su Tüketimi

Çocukların sağlıklı gelecekleri için en önemli yatırımlardan biri erken yaşlarda su içme alışkanlığını kazandırmaktır. Çocuklar sağlıklı bir yaşam için suyun öneminin mutlaka farkında olmalıdır. Yetişkinlerin aksine çocuklar susadıklarının her zaman farkına olamayabilirler.  Çocukların su tüketimini takip etmek ve çocuklara su içmelerini anımsatmak için annelere, öğretmenlere önemli görevler düşüyor.Yaz günlerinde suya daha ihtiyaç duyarlar. Günlük yeteri kadar su ihtiyacını aldığını annelerin takip etmesi gereklidir.hareket halinde ki  çocuklar daha çok su kaybı yaşar ve ter ile suyu attıkları için farkında bile olmazlar. Su yaşamımız için temel gereksinimdir.

Aslında, insanlar yemek yemeden birkaç gün yaşayabilirler fakat günlük su ihtiyaçlarını gidermeden yaşayamazlar suyun bu denli vücudumuzda önemi vardır ve farkına varmalıyız. Çocuklar su içtikleri zaman vücutlarının gereksinim duyduğu su alımı gerçekleşir. Su vücudun her yerinde önemli ve gereklidir. Su her bir hücreye, organa ve en önemlisi de beyine kadar ulaşır. Suyun önemini bilmeli ve farkında olmalıyız. çocukların beynide suya ihtiyaç duyar.

Yetersiz su tüketimi sadece fiziksel değil aynı zamanda zihinsel performansı da olumsuz etkiliyor dikkatsizliğe yol açarak öğrenme yeteneklerini azaltıyor.Performansı düşen çocuklar ders ve  Bu süreç okul çağındaki çocuklarda başarısızlığı tetikliyor. Beyin karmaşık bir organdır. Düşünmeyi, sorgulamayı, analitik düşünmeyi, öğrenmeyi ve daha fazlasını sağlıyor. Beyindeki temel bileşen sudur. Yetişkin bir insanın beyin yapısının %70’den fazlası sudan oluşmaktadır. Bu nedenle yeterli su alımı çok önemlidir beynin daha iyi çalışması ve fonksiyonlarının yerine getirebilmesi için suyun önemi tüm vücutta olduğu kadar beyin içinde önemli etkendir.Çocukların yeterli su tüketip tüketmediğini anlamanın en pratik yolu tuvalete gitme sıklığını takip etmektir.

Eğer çocuklar 2-3 saatte bir tuvalete gidiyorsa, idrarın yoğunluğu normalse ve rengi açık sarı ise bu çocuğun vücudunda yeterli su olduğu anlamına geliyor. yeteri kadar su alımı olmayan çocuklarda bu bahsedilen şeyler gerçekleşmez ve hemen gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir

Çocukların su tüketimi yaşına, cinsiyetine, kilosuna, boyuna ve aktivite düzeyine göre değişiyor. Ancak yine de her çocuğun mutlaka alması gereken bir su  miktarı var. Yeni doğan bir bebek ile gelişimini tamamlamış bir çocuğun suya ihtiyaç gereksinimi aynı değildir. Yeni doğan bebek su ihtiyacını anne sütü ile alabilmektedir. Büyüdükçe anne sütü yetersiz kalıp su alımına başlaması gerekmektedir .

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı