Genel

Emzirme Döneminde Suyun Önemi

Anne sütü doğadaki en saf, en mükemmel besindir. Anne sütünün yerini hiçbir şey dolduramaz. Tıpkı suyun ikamesi olmadığı gibi… 9 ay 10 günlük gebelik dönemininden sonra dünyaya gelen bebek artık anne sütüne muhtaçtır. Anne sütü bebeğin ilk 6 ay tek başına tüm ihtiyaçlarını karşılamaya yeterlidir.

Bebeğe ilk 6 ay anne sütü dışında su dahi verilmemelidir. Anne sütünün miktarı ve kalitesi annenin yeterince sıvı alması ve dengeli beslenmesine bağlıdır. Doğum sırasında, plesenta ile beraber önemli ölçüde su kaybı olmaktadır. Annenin kaybettiği suyu yerine koyması kendi sağlığı için önemlidir. Bunun içinde doğumdan itibaren en az günde 3 litre su içmesi gerekmektedir. Annenin anne sütü yapabilmesi için öncelikle emzirmeyi istemesi, sık sık emzirmesi sonra ise yeterli ve dengeli beslenerek yeterince su içmesi gerektiğini tekrar vurgulamak istiyorum.

Doğum sonrası ilk 6 ayda günlük süt üretimi ortalama 600-800 gramdır. Altıncı aydan sonra ek gıdaya başlanınca bu miktar 400- 550 grama iner. Anne sütü içindeki tüm besin maddeleri vitaminler, mineraller su içerisinde çözünmüş haldedir. Yani anne sütünün temel bileşeni sudur. Bu yüzden de annenin emzirdiği süre boyunca en az 2-3 litre su içmesi bir zorunluluktur. Kaybettiği sıvıyı takviye etmesi anne için de bebek içinde çok önemlidir. Çünkü bebek aç kalmaması için bu sıvıya ihtiyacı vardır. Yoksa hazır mamalara talim eder buda bebek için hiç sağlıklı değildir. Uzmanlar anne sütünün en az 2 yaşına kadar alınması gerektiğini belirtirler.

Emzirme döneminde annenin enerji harcaması ve metabolizma hızı önemli ölçüde arttığı için su ihtiyacı da normal dönemlere göre daha fazladır. Emzirme döneminde günlük su ihtiyacına ortalama 1 litre daha ilave edilmesi annenin su ihtiyacını karşılamaya yetecektir. Gebelik ve emzirme döneminde enfeksiyonlara anne daha açıktır, çünkü doğumdan dolayı oluşan dikişler açıktır enfeksiyon riskini yükselirtir. Emzirme doneminde annenin kullandığı ilaçlar süt ile bebeğe geçebileceğinden doktorlar daha seyrek ilaç önermektedirler. Bu sebeple bol su içerek özellikle idrar yolları, solunum yolları enfeksiyonlarını önlemek gerekir.

Özetle biz kadınların emzirme dönemi belki de hayatımızda en fazla su içmemiz gereken dönemidir. Emzirdiğiniz sürece elinizden suyu düşürmeyin, eksiksiz ve kaliteli beslenip yeterince su için. İçtiğiniz suyun kaliteli olması da çok önemlidir. Çünkü sizin her beslendiğinizden bebeğiniz de yararlanır. Suyunuzu seçerken de dikkatli olun.

Sağlıklı su üreten Royal Green su arıtma cihazını tercih edebilirsiniz. Çünkü Royal Green su arıtma cihazı sağlık ön planda tutularak tasarlanmış bir cihazdır. Kendini ve bebeğinin sağlığını düşünen her annenin evinde bulundurması gereken bu cihaz 8.5 ph değerinde kaliteli bir su sunmaktadır. Emzirme döneminde en çok ihtiyaç olan minerali suyla beraber musluklarınıza taşır sizin ve bebeğinizin sağlığını korur. Bebeğinizi gönül rahatlığıyla emzirebilir, sağlıklı suyla sağlıklı bir süt içmenin keyfini yaşayan bebeğiniz Royal Green su arıtma cihazı ile daha sağlıklı büyür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı