Genel

Köylerde ki Su Sorunu

Su yetersizliği en büyük sorunlarımızdan birtanesidir. Her ne kadar yeryüzünün %de 95i sularla kaplı olsada içilebilir su sorunu çok fazla. Özellikle kırsal kesimlerde köy yerleşmelerinde bu sorun daha fazladır. Köylerde ki su sorunu tarlacılıkla uğraşldığından dolayı köylerde ki meralar, tarlalar, bağ ve bahçeler barajda ki sularla sulanıyor ve evlere su kalmıyordu.

Musluklara gelen su yetersizliğinden dolayı köylüler çok zorluk çekiyordu. Dengesiz zamanda giden sular, evlerde biriken çamaşır ve bulaşıklar, banyo sorunları, tuvalet ihtiyacı, temizlik ihtiyacı… Görüldüğü gibi su olmazsa hayat durur. Köylerde ki bu susuzluk zamanla göçlere sebep olmuş gidebilenler gitmiş kalanlar evlere şişelerle su taşımış perişan bir hayat yaşamışlardır.

Günümüzde bu sorun oldukça minimuma indirilmiştir. Gelişen teknolojilerle kırsal bölgelere getirilen politikalar şebeke sularını artırmış yapılan barajlarlar köylere ulaşmıştır fakat yinede tam anlamıyla temellerin sağlamlaştığı söylenemez. Su vazgeçilmezim olduğu için suyun olmaması insan için bir felakettir. İnsanın eli ayağı durur. Susuz bir yaşam düşünülemez. Suyumuzun kıymetini bilmeliyiz. Suya karışan çöpler, atıklar, kimyasal maddeler, sanayi atıkları ve bir çok mikroorganizmalar suyu kirletmekte ve içilebilirliğini kaybetmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber arıtma cihazları icat edilmiş ve sular içilebilir hale getirilmiştir.

Köyler de, kentler de şehir merkezlerinin tamamında kullanılan bu cihazlar hem maliyeti düşük hemde temiz su üreten cihazlardır. Köylerde ki su sorunun da çözümü olan bu cihazlar her evin vazgeçilmezi olmaya başlamıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı