Genel

Su ve Suyun Özellikleri

Yaşamın ana maddesi olan su, en temel ihtiyaç olması bakımından, diğer doğal kaynaklardan farklı olarak, ekonomik değerinin dışında, sosyal ve politik amaçlar doğrultusunda kullanılmaya el verişli bir elementtir. Suyun tanımının yapılması, özelliklerinin ve kullanım alanlarının ortaya konması farklı bilim dallarında daha kapsamlı bir araştırma yapılmasını gerektirecek kadar önemlidir. Fakat, bu çalışmada kuramsal çerçeve ile ilgili olarak suya ilişkin bazı kavramların kısaca açıklanması araştırmaya yol gösterici olacaktır.

Dünyanın oluşumuyla beraber ortaya çıkan ve insanlık tarihinden daha eskiye dayanan, aynı zamanda normal sıcaklık ve basınç altında sıvı halde bulunan su; her molekülü bir oksijen ile iki hidrojen atomundan oluşan renksiz, kokusuz ve tatsız bir maddedir. H20 ile gosterilir.Diğer bir deyişle su, yeryüzünün üçte ikisini kaplayan, bileşiminde çözelti ya da asıltı halinde çeşitli maddeler bulunan sıvı bir maddedir.

Yerine başka bir şeyin ikame edilemeyeceği doğal bir kaynak olarak su, insan hayatı için oksijenden sonra en önemli ögedir. Su özellikleri itibariyle yalnız canlı çevre üzerinde değil, cansız çevre üzerinde de oldukça etkili bir maddedir. Kayaların fiziksel olarak parçalanarak toprağın oluşması, içindeki maddelerin çözünerek toprağın verimli hale gelmesi, bitkilerin ortaya çıkması, kökten dallardaki yapraklara kadar gerekli yapıtaşlarının taşınması ve fotosentez gibi doğa olayları su sayesinde gerçekleşmektedir.

“Yaşam suda başlamıştır.” önermesi suyun yeryüzünde sahip olduğu önemin göstergesidir. Su yeryüzündeki kaynakların hepsinden ayrı, özel bir öneme sahiptir. Minibaş’ın vurguladığı üzere su;

• İkame edilemez, insan kadar insan yaşamını vareden diğer canlıların yaşamının yani vazgeçilmez gereksinimlerin başında gelmektedir. Dolayısıyla talebi süreklidir. • İkame edilemez özelliği nedeniyle kullanım değeri çok yüksektir.

• Hızlı nüfus artışının da etkisiyle talebi çeşitlenerek sürekli artmaktadır.

• Bulunmasından nihai kullanıcıya ulaştırılmasına kadar su kanalları, barajlar, arıtma tesisleriyle sürekli hizmet ve istihdam yaratmaktadır.

• Yaşamın vazgeçilmez bir gerekinimi olması nedeniyle tarım ve hayvancılıkta zorunlu tamamlayıcıdır. İmalat sanayiinden, inşaata, madencilikten sağlığa, taşımadan enerji üretimine kadar üretimin çeşitli safhalarında girdi olarak kullanılmaktadır.

• Sulamanın yanısıra taşıma ve aydınlatmada da kullanılan bir enerji kaynağıdır. Yaşamın her alanında sahip olduğu önem itibariyle su, en çok ihtiyaç duyulan temel bir unsurdur. Kullanım alanlarının yaygınlığı ve ikame edilememesi suyun önemini daha da arttırmaktadır.

Ancak su kaynakları coğrafi dağılımındaki eşitsizliğin yanısıra, her geçen gün ihtiyaçlara cevap veremeyecek derecede azalmaktadır. Sahip olduğu yaşamsal, ekonomik ve stratejik önem nedeniyle su, günümüzün ve yakın geleceğin en çok tartışılan konusu olma potansiyeli arz etmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı