Genel

Yeryüzünde ki Su Kaynakları

Yeryüzeyinde en geniş alanları kaplayan su sayesinde dünya için “Mavi Küre” adı da kullanılmaktadır. İçilebilir nitelikteki suyun azlığı günümüzde en önemli problemlerden biridir. Yeryüzünün sahip olduğu su miktarına rağmen, bu suyun büyük bir kısmının tuzlu olması ve insan ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik miktarının kısıtlı olması önümüzdeki dönemlerde daha büyük sıkıntılarla karşılaşılabileceğinin en somut göstergesidir.

Okyanuslar ve denizlerdeki tuzlu suyu içme suyu olarak kullanılabilecek nitelikte dönüştürme çabaları gün geçtikçe artış gösterse de, maliyeti çok yüksek olduğundan her ülke tarafından kabul gören bir yöntem olmaktan şimdilik uzaktır. Yeryüzünde ki başlıca sular

a) Okyanuslar Su çevrimi içerisinde hareket eden su miktarından çok daha fazlası okyanuslarda toplanmıştır. Yani toplam yeryüzündeki suyun yaklaşık % 96,5’i okyanuslarda bulunmaktadır. Okyanuslardaki su, insanların kullanabilmeleri için elverişli nitelikte değildir.

b) Denizler Deniz, bir okyanus ile bağı olan, büyük bir alanı kaplayan ve genellikle tuzlu olan su birikintisidir. Denizler, dünya yüzeyinin % 71’ini kaplamaktadır. Ancak deniz suyu ortalama % 3,5 oranında tuz içerdiğinden, arıtma yöntemleri uygulanmadan içme suyu olarak kullanılamamaktadır.

c) Göller Kayalar üzerindeki çukur alanlarda birikmiş ve belirli bir akıntısı olmayan durgun su kütlelerine göl denir. Göller, tek tek bulundukları gibi, yan yana birden fazla da bulunabilirler. Göllerin yan yana bulundukları bölgelere göller yöresi denir. Göller, yağış suları, akarsular ve kaynaklar tarafından beslenir. Göllerin su seviyeleri beslenmeye bağlı olarak değişir. Yeryüzündeki göllerin, büyüklükleri, derinlikleri, sıcaklıkları ve tuzluluk oranları değişkenlik gösterir.

d) Akarsular Yeryüzündeki değişik büyüklüklerdeki yatakların içerisinde su toplanması ve toplanan suyun yatak boyunca akması sonucu oluşan sulara akarsu denir. Akarsular, tüm canlıların hayatının devamlılığı için de önemlidir. Akarsular insanlar tarafından sadece eğlence maksadıyla değil, daha da önemlisi içme ve kullanma suyu, tarımsal sulama, elektrik üretimi, atıkların uzaklaştırılması, ticari malların taşınması ve gıda üretimi maksatlarıyla kullanılmaktadır. Akarsular her çeşit bitki ve hayvan için önemli su ortamlarıdır.

e) Buzullar Kutup bölgeleri ile yüksek dağların üst kısımlarında hiç erimeden kalan karların oluşturduğu doğa şekillerine buzul denir. Bugün dünyanın yaklaşık % 10’u buzullarla kaplıdır. Buzulların etki alanı daha çok kutuplara yakın yerlerdir. Genellikle buzullar, buz ve kar alanlarında donmuş olarak depolanmış tatlı sudur. Yeryüzünde görülen buz tepeleri; buz, kar ve uzun dönem zarfında buzularda depolanan tatlı su, küresel su döngüsünün bir parçasıdır. Küresel ısınmanın yaygınlaşmasına bağlı olarak, buzulların erime hızı artmış ve bu erime nedeniyle insanların yaşam alanları tehlikeye girmiş bulunmaktadır.

Erimenin devam etmesi sonucu olarak, ilerleyen zamanlarda denizlerin taşması ve pek çok yerleşim yerinin sular altında kalması beklenmektedir. Bu durum sadece yerleşim yerlerini değil, tarım alanlarını da tehdit etmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı