Genel

Suyun Hayatımızda ki Önemi

Su, hidrojenle oksijenden oluşan, oda sıcaklığında sıvı halde bulunan, renksiz, kokusuz, tatsız maddedir. Doğada su akarsulara dökülen atıklarla kirlense ve okyanuslarda tuzlu su haline gelse de, buharlaşıp atmosfere karıştığında yine temizleniyor ve tatlı suya dönüşüyor.

Her canlının yaşamını sürdürebilmesi için suya ihtiyacı olduğu kadar doğanında ihtiyacı vardır. Su oluşumu yaz aylarında buharlaşıp göğe yükselmesiyle su kaynaklarına azalma meydana gelir. Yağışlarla birlikte bu miktar normale döner.Yazın verimsiz yağışların olması kurak geçmesi ve Barajlarda ki su miktarının azalmasına neden olur. Yağış olmayan bölgelerde ki toprağın kuraklığı yağan yağmurları emer ve yeryüzünde ki su miktarını yarıya indirir .Yağışların bol olması o yaz su birikimini sağlar ve su kaynaklarında artış meydana gelir. Tarım alanında da suyun önemi vardır.Yağış ile birlikte bu ihtiyaç karşılanmış olur.

Verimli hasılat suyunda olması ile daha da artış gösterir. Su insan vücudundan sonra birçok yerdede ihtiyaç duyulur.Suyun olmadığı bir yer düşünülemez, heryerde ihtiyaç duyarız, hayatımızda ki önemi pahabiçilemez.Bu nedenle gereksiz su harcamalarına dikkat etmemiz gereklidir. Sadece bugünümüzü degil geleceğimizide düşünerek hareket etmeliyiz. Gereksiz yapılan su kullanımları sonucu geleceğimizden çalmış oluruz .İnsanlar suyun önemini bilmelidir ki gelecek nesillerinde  bilinçli yetişmesini sağmalıdır. Hayatımızn her yerinde her saniye gerek duyabilceğimizi bilmeli ve ona göre hareket etmeliyiz bilinçsiz hareket sonucu su kaybımız olur kendi geleceğimizi ve sevdilerimizi düşünmemz gereklidir.Su israfından kaçınmalıyız ve çevremizdekileride bilinçlendirip ciddiyetinin farkında olmalarını sağlamalıyız.Bilinçli çevre ve duyarlı bir gelecek herzaman daha önceliklidir .

Suyun kıymetini bilelim. Geleceğimizi garantiye alalım susuz yaşam olmayacağını bilelim. Su kaynaklarımızı koruyalım .Atıklarla yada çöplerle kirletmayelim. Kirli su , suda yaşayan canlılara ve ve biz insanlara olumsuz zararlar vereceğininin farkında olalım. Kirletmek bizim yüzümüzden olduğu gibi temiz tutabilmekte bizim elimizde olduğunun bilincinde olalım toplumu bilinçlendirmek için elimizden geleni yapmalıyız.

Ne kadar çok kitleye hitap eder ve sesimizi duyurursak o kadar hataların olumsuz sonuçların önüne geçmiş oluruz .Bilinçli toplum geleceğinin ve suyun öneminin farkında olan insanlardan oluşmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı