Genel

İshalle Su İçerek Başa Çıkın

İshal dışkının sık olarak sulu veya yumuşak çıkması durumudur. İshal kesinlikle bir hastalık değil, bir çok nedene bağlı bir semptomdur.

Dünyada ishal beş yaşından küçükler arasında ölümün ikinci büyük nedenidir. Az gelişmiş ülkelerdeki çocuk ölümlerinin en büyük nedeni yeterince temiz suyun olmaması ve atık su arıtma kapasitesinin yetersizliğidir. İnsan vücudu bağışıklık sistemi adı verilen muhteşem bir mekanizmaya sahiptir. Zararlı olabilecek herhangi bir madde vücuda girdiğinde giriş yoluna bağlı olarak tepki verir ve bu zararlıyı uzaklaştırmaya çalışır.

Ağız, yemek borusu ve mide kanalından yani sindirim yoluyla vücuda giren zehirli olabilecek her türlü madde kusma veya ishal ile uzaklaştırılmaya çalışılır. İshal- kusma birlikteyse çoğu zaman besin zehirlenmesinden şüphelenilir. Bu tür durumlarda kesinlikle doktorunuza başvurunuz. Vücuttan bu zararlı maddeler atılırken ne yazık ki su, vitaminler ve mineraller de atılır. Ayrıca sindirim kanalındaki besin maddelerinin de bir çoğu kana emilmeden dışarı atılır. Bu durumda önemli derecede su kaybı ve besin kaybı yaşanmaktadır.

Yaşanan bu su kaybının kesinlikle vücuda tekrar takviye etmek gerekir çok fazla su kaybı ölüme bile sebep olabilir. Çünkü aç yaşanır fakat susuz yaşanmaz. Özellikle çocuklar, hamile ve emziren kadınlar ile yaşlılar risk altındaki kişilerdir ve su kaybının derecesi arttıkça hayati tehlike de artmaktadır. Kalsiyum, demir gibi vücut sıvılarında bulunan ve eksikliğinde yaşamsal tehlike oluşan mineraller kaybolduğunda kasılma ve kramplar görülür. Onun dışında bilinç kaybı, sürekli uyku hali, yorgunluk, huzursuzlukta bu vitaminlerin eksikliğinden kaynaklıdır. Suyla beraber tuz kaybı olması da susamayı engellediğinden su kaybı erken dönemde farkedilmeyebilir. İshalin tedavisinde ilk olarak yapılması gereken kaybedilen suyun yerine konmasıdır. Buda bol su içimiyle mümkündür. İkinci olarak sodyum, potasyum gibi madensel tuzlar suyla birlikte yerine konulmalıdır.

İshalin tedavisinde temiz su ile hazırlanmış ayran gibi içecekler de tedaviyi hızlandırmaktadır. İshalin derecesine göre alınması gereken su miktarı doktorlar tarafından belirlenmelidir. Hafif ishal durumunda yapılması gereken ise devamlı su içerek, minerallerden zengin maden suyu ile ayran tüketmek ve dışkılama sayısının azalması ve dışkı kıvamının normale gelmesini beklemektir.

Bebeklerde ilk 6 ay içinde görülen ishallerde bebek devamlı emzirilmelidir. Anne sütü her derde devadır. 6-12 ay arasında ve sonrasında ise bol mineralli su içirilmelidir. Bol mineralli su arıtan arıtma cihazları gelişen teknoloji ile beraber evlerimize ulaşmıştır. Sadece ishal değil her türlü hastalığı engellemek adına her evde bulunması gereken bu cihazlar özellikle bebekli evlerde vazgeçilmezdir. Çünkü bebeklerde bağışıklık sistemleri hemen kazanılmadığından hastalıklara daha çok açıktır. Onların mineralli ve ph seviyesi yüksek sular İçmesi yetişkinlere oranla daha yüksektir. Çünkü belirttiğimiz gibi 0-6 yaş çocuklarda ishal ölümleri daha fazladır buda çocukların hassas metobolizmaya ve hastalıkla savaşmaya güçlerinin yetmemesiyle alakalıdır.

Sağlıklı su, sağlıklı yaşam..

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı