Genel

Ramazan da Su İçmenin Önemi

Su içmek her zaman çok önemlidir. Günde en az 2 litre su tüketmek gerekir. Su sağlık verir, hayat verir. Yaşamak için canlılığın devamı için bol su tüketmek gerekir. Ramazanda da su tüketimine özen göstermek gerekir. Özellikle yaz aylarına rastlayan Ramazan da kaybedilen su ihtiyacının nasıl karşılanacağı tartışma konusudur.

Yetişkin ve sağlıklı bir bireyin günde ortalama 2 litre su ihtiyacı olduğu düşünülürse oruç tutanların hem oruç hem de yaz sıcakları nedeniyle artan su ihtiyacını eksiksiz karşılaması için bazı uyarılarda bulunmakta fayda vardır. Yaz aylarına gelen ramazan ayında ortalama oruç süresi 17 saati bulur. İlk günler için gece 03.30 dan akşam 21.00a kadar olan süre boyunca oruç tutulacak olursa geri kalan zamanın çoğu zaten uykuda geçecek. Bu saatin içinde hem iftar hem de sahur öğünü yer alıyor ve bu öğünlerde su ihtiyacının da karşılanması sağlık için çok büyük önem taşıyor. Yaz aylarında terle birlikte atılan suyun da miktarı arttığı için su ihtiyacı 2 bardak kadar artıyor.

Hem yaz sıcakları hem de oruç birleştiğinde su kaybının ve su kaybına bağlı sağlık sorunlarında artış olabileceği akıllardan çıkarılmalıdır. Yaz aylarında oruç tutacak kişiler için daha fazla su tüketmenin kolay yolları ise şöyle sırlanabilir:

1. İftarda orucunuzu büyük bir bardak suyla açın.

2. Çorbanızı bol sulu yaparak mümkünse büyük kâse tüketin, kremalı, aşırı tuzlu ve çok koyu kıvamlı çorba içmekten kaçının. Ne kadar sulu olursa su ihtiyacı da o kadar çok karşılanmış olur.

3. Yemek arasında ve sonrasında su içmeye devam edin. Hatta sahura kadar sık sık su tüketimine özen gösterin.

4. Çay, kahve gibi içecekleri su ile birlikte için. Çünkü bu içecekler kafein içeriğinden daha çok vücuttan sıvı kaybolması sebep olur.

5. Yatmadan önce büyük bir bardak su için.

6. Sahura kalktığınızda büyük bir bardak su için.

7. İftar ve sahurda soğuk içecek tercihinizi sulandırılmış kompostodan yana kullanın.

8. Tatlı ve aşırı tuzlu yiyecekleri daha az tüketmeye çalışın, tüketirken yanında bol su içmeyi unutmayın. Çünkü bu tarz yiyecekler ağız kuruluğu yapar ve akşama kadar içinizi yakarak susamanıza sebep olur.

9. Sıcak saatlerde evden dışarı çıkmayın, nemli ve yüksek sıcak iklime sahip bölgelerde oturuyorsanız gün içinde sık sık ılık suyla duş alın.

10. Su içmeyi zevkli hale getirin, bunun için de çeşitli meyveleri ve meyve sularını suyunuza karıştırabilirsiniz. Zaten insan vücudu normalde bol suya ihtiyaç duyar birde eğer aylardan ramazan ise vücut iki kat fazla suya ihtiyaç duyar. Su insan sağlığının ve devamlılığının temel şartıdır. İnsan yemek yemeden yaşayabilsede su içmeden yaşayamaz. Susuz kalmayın, sağlığınızdan olmayın.

Oruç tutarken daha az susamak ve daha dayanıklı olmak için sahurda yiyeceğiniz besinler çok önemlidir. Sahurda pilav, makarna gibi yiyecekleri tercih etmemenizi öneririz. Bu tür yiyecekler geç acıkmayı sağlar ama aynı zamanda daha erken susamanıza neden olur. Sahurda hafif ve kahvaltı türü yiyecekleri tercih ederek hem daha geç acıkabilir hem de daha geç susayabilirsiniz. Sahurda tercih edeceğiniz karpuz, kavun gibi yaz meyvelerini bol bol tüketerek de bu meyvelerde bulunan yüksek oranda su ve minerallerden yararlanabilir ve susuzluk sorunu yaşamadan oruç tutabilirsiniz. Ramazanda susuzlukla baş etmek ve oruç tutarken daha geç susamak için en önemli noktalardan birisi sahurda çay, kahve gibi içecekleri tercih etmemenizdir. Bu içecekler vücutta idrar sökücü faaliyeti yürüttüğünden sürekli idrar ihtiyacınızı gidermeniz gerekecek bu nedenle de vücudunuzdaki mevcut sular idrar olarak vücudunuzdan atılacaktır. Süt, ayran, komposto, soda veya taze sıkılmış meyve suları orucu daha rahat geçirmenize yardımcı olabilir. Bilinenin aksine sahurda ne kadar çok su tüketirsek gün içinde o kadar susarız. Bunun sebebi aşırı derecede sıvı yüklemesi yaptığımız vücudumuz suyu kullanamadan vücuttan dışarı atar.

İftardan sahura kadar 7-10 bardak su tüketmemiz gerekmektedir. Bu şekilde düzenli su alımı vücudun suyu verimli kullanmasını sağlar. Eğer sağlık sorunlarınız varsa özellikle kalp, tansiyon gibi doktorunuza danışarak oruç tutunuz. Çorba ile başlayan iftar yemeğine ızgara, tavuk, balık ve sebze yemeklerinden hafif olanlarla devam edilmeli. Özellikle gün içinde susamamak için bu yemeklerdeki tuz miktarının düşürülmesi gerekiyor. Turşu, konserve ve tuz oranı yüksek hazır gıdaları iftar ve sahur sofralarında yenmemeli. Baharatlı ve hazır çeşniler ile tatlandırılmış yiyeceklerden uzak durulmalı. Su ihtiyacını artıracak olan bu gıdalar yerine lifli besinler tercih edilmeli. Sahurda ise kızartma ve hamur işi gibi yiyeceklerden uzak durulmalı ve süt, yumurta, peynir gibi gıdalar tüketilmelidir. Bu gıdaların yanında ceviz, fındık, tuzsuz badem gibi besin değeri yüksek kuru yemişler de tüketilebilir

Sodadan uzak durun Ramazan ayında uzak durulması gereken içeceklerin başında soda gelir. Soda hem doygunluk hissine neden olur hem de bedendeki sıvının hızlıca dışarı atılmasını sağladığı için tüketilmemelidir. Böbrekleri çalıştıran çay, bitki çayı, kahve ve meyve suyu gibi sıvılar da vücudun su ihtiyacını artırır ve çabuk susamanıza yol açar. Oruç tutarken susamamak için iftarla sahur arasında 2- 2,5 litre su içilmelidir. İftar menüsü ile sahur menüsü arasında içilen suya limon, taze nane yaprakları veya rendelenmiş zencefil dilimleri atılabilir. Sahurda su ile birlikte su oranı yüksek olan salatalık gibi gıdaları tüketmek de vücudun su ihtiyacını karşılamaya yardımcı olacaktır.

Yaygın olarak bilinenin aksine sahurda yüksek oranda sıvı alınması gün içinde susamayı önlemez. Aksine sahurda tek seferde alınan sıvı miktarı ertesi gün vücudun suyu istenilen şekilde değerlendirememesine ve sindirim sorunlarına yol açar. Bu nedenle gün içinde susuzluk çekmemek için sıvı tüketimini iftardan sahura kadar azar azar yapmakta fayda var. Bu uygulama gün içinde vücudun daha tasarruflu su harcamasını sağlayacak ve susuzluğu azaltacaktır. Maden sulu ayran harareti kesiyor, mineral ve kalsiyum ihtiyacını karşılıyor. Susayınca kola ya da gazoz gibi şekerli ve asitli içeceklere saldırmak yapılan hataların başında geliyor. Bu tür içeceklerin susuzluğa çare olmadığını vurgulayan Özger, iftar ya da sahurda maden sulu ayran tüketilmesini özellikle tavsiye ediyor. Harareti kesen bu özel içecek, gün içinde kaybedilen mineral ihtiyacını karşılamak için birebir.

Ayrıca maden suyu ile yapılmış ayran, vücudun ihtiyacı olan kalsiyumu karşılamaya da yardımcı oluyor. Özetle, ramazanda içeceğiniz su miktarı siz ve sağlığınız için oldukça önemli vücudunuzu susuz bırakmayın çünkü su sağlıktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı