Genel

Su İçmenin Nedenleri?

Su içmek için o kadar çok nedenimiz var ki, aslına bakarsanız bu nedenleri sıralamak bile su içmemizi teşvik edip arttırmaya yeter. Suyun saymakla bitmeyen faydalarına rağmen su içmeyi alışkanlık edinemeyen ve su tüketimini artırmayı başaramayanlar için bir takım tavsiyelerde bulunmak istiyorum.

Alışkanlıklar kolay değişmiyor hatta hiçbir alışkanlık kolay kazanılmıyor ya da kolay bırakılmıyor. Alışkanlık kazanmak için bir yerden başlamak lazım.

• Güzel, sevdiğiniz, su içmekten zevk alacağınız bir bardak edinin. Şık sunum her zaman etkili bir yöntemdir. Lokantalarda bile bardaklari göze hitap edecek şekilde seçerler ve her zaman o bardaktaki su içilir.

• Sulandırarak tüketebileceğiniz yiyecekleri sulandırın. Mesela ayran, komposto, çorba, sulu yemekler, meyve suları daha fazla suyla duru hazırlanabilir. Bu yöntem sayesinde içecekleriniz daha fazla su içmenize yardımcı da olacak.

• Suyunuzun içine çeşitli yiyecekler ekleyip aroma kazandırabilir, keyifle içeceğiniz lezzete dönüştürebilirsiniz. Kabuk tarçın, nane, limon, zencefil, meyve dilimleri, portakal kabuğu, kabuk vanilya gibi baharat ve meyvelerden arzu ettiğiniz birini cam sürahiye koyun ve su ilave edin. Birkaç saat bekledikten sonra suyunuz içmeye hazır.

• Özellikle kış aylarında sıcak su içmeyi deneyebilirsiniz. Sıcak su metobolizmayı hizlandırarak kilo vermenize de yardımcı olacaktır. Arzu ederseniz içine ıhlamur, adaçayı, limon dilimleri, taze zencefil dilimleri koyup lezzetli ve sağlıklı içecekler hazırlayabilirsiniz. Özellikle soğuk kış günlerinde bu tür içecekler gribe, soğuk algınlığına karşı birebirdir.

• Su içmeyi çok seven eşiniz, çocuğunuz, anneniz ya da kardeşinizden yardım isteyin. Sıkça sizi su içmeniz konusunda uyarmalarını ve su içme alışkanlığını kazanana kadar size sürekli bir bardak su koymalarını isteyin. Siz unatsanız dahi sevdikleriniz sizi unutmayacak ve su içmeniz için size destek olacaklardır.

• Yatak odanıza, çalışma masanıza, oturma odanıza her an gözünüzün önünde olabilecek yerlere sürahi koyun. Her gördüğünüz de su içmek aklınıza gelecek ve daha çok içmeye başlayacaksınız. Su içmek sağlık için çok önemlidir. İnsan vücudunun yarısından fazlası sudur. Bu suyu içeceklerden, yiyeceklerden karşılarız. Fakat hiç bir içecek suyun yerini tutmaz.

Özellikle suyu sevmeyen kişiler çay, kola, kahve, meyve suyu gibi içecekler tüketerek su ihtiyacını giderdiklerini düşünürler bu kesinlikle yanlış bir düşüncededir. Bu saydığımız içecekler de kafein ve asit bulunuz ve bu su ihtiyacını karşılamadığı gibi vücuttan su atılmasına da sebep olur. Vücuttan su çıktığında mutlaka bu suyu vücudun takviye etmesi gerekir. Buda ancak su içmeyle mümkündür. Az su içmek sağlık için oldukça tehlikelidir. Çünkü su içmeden en fazla bir hafta yaşanabilir.

Özellikle suyu az içen kişilerde böbrek sorunları çok yaşanır. Çünkü böbrekler su ile çalışır. Böbrekler kurur ve böbrek kum ve taş üretmeye başlar buda dayanılamayacak karın ağrılarına sebep olur. Az su tüketimi idrardan da anlaşılır idrar rengi koyu ise az su tüketiminden kaynaklanır su içmeyi alışkanlık haline getirdikten sonra idrar renginin de berrak bir renk aldığını göreceksiniz. Ayrıca idrar yolu enfeksiyonlarının sebebide az su tüketimidir. Özellikle hamile bayanların sık yaşadığı idrar yolu enfeksiyonları hamilelikte sık idrar sorunu sebebiyle vücuttan çok su atılması enfeksiyonlara sebep olur. Hamile bayanların normalden daha fazla su içmesi gerekir. Normalde bir insanın 2 litre su içmesi gerekir. Bu oran cinsiyete, kiloya ve mevsim şartlarına göre de değişir.

Örneğin; 90 kilo bir insan daha çok terleyeceğinden ve terleme yoluyla daha çok su kaybedeceğinden normal kiloya sahip bir insana oranla daha çok su tüketip vücudun kaybettiği sıvıyı geri kazanmak zorundadır. Erkekler de bayanlara göre daha çok sıvı kaybeder o nedenle erkeklerde bayanlardan daha fazla su tüketmelidir. Bayanlar günde 2 litre içiyor ise erkeklerin 3 litre içmesi gerekir. Yaz aylarında da kış ayına göre su tüketimini arttırmamız gerekir. Yazın sıcak havayla beraber insan vücudu daha çok suya ihtiyaç duyar.

Sıcak hava ağız kuruluğu yapar ve insan daha çok su içer. Sıcak yaz günlerinde terleme de daha çok olacağından vücuttan sıvı kaybıda daha çok olur. Vücut bu sıvı kaybını geri kazanmak için yaz aylarında su vazgeçilmez olur. Kışın insan suyu çok fazla içme ihtiyacı duymaz fakat vücut her zaman suya ihtiyaç duyar. O nedenle susamayı beklemeden su içmek gerekir. Özellikle ergenlik döneminde gençlerin en büyük problemi olan sivilce sorunları için de bol su içmek gerekir. Su içindeki minerallerle cildi tazeler, sivilce ve siyah noktalarla baş eder. Suyun pahalı kozmatik ürünlerden daha çok faydası vardır. Maaliyetsiz cilt temizliği sağlar. Cildin hava almasını sağlar, nemlendirerek güzelleştirir. Su hamilelik döneminde hızlı kilo artışından dolayı oluşan çatlak ve selülitlerede birebir etkilidir.

Susuz kalan metabolizma ilk olarak cildin kuruması ve pul pul dökülmesi şeklinde belirti gösterir. Deri; tüm vücudu kaplayan, dış etkenlere karşı kalkan görevi üstlenen ve vücudun en çok alana sahip organlarından bir tanesi olarak önemli işlevleri yerine getirir. Cildin hücrelerinin sağlıklı olarak işlev görebilmesi için yeterince su içmek şattır. Vücudun nem dengesinin sağlanması, toksinlerin terleme ile vücuttan uzaklaştırılması için cildin su oranının yeterli düzeyde tutulması gerekmektedir. Cildinin kuruluğundan ya da pütürlü görünümünden şikâyet ederek çeşitli kozmetik ürünlerde şifa arayan birçok insanın temelde ihtiyacı olan şey sudur.

Düzenli olarak günde 8-10 bardak su tüketimiyle cildin nem dengesi sağlanabilmektedir. Suyun insan vücudu için önemi saymayla bitmeyecek kadar çoktur. Bunun yanı sıra suyun temiz olması da çok önemlidir. Bol su içmek sağlıktır fakat eğer bu su temiz değil ise su hastalık olur. Sağlıklı su mineralli sudur. Ph seviyesi yüksek bol alkaliye sahip sular tercih edilmelidir. Bu sular günümüz de su arıtma cihazları tarafından temin edilmektedir. Teknolojinin gelişmesiyle beraber su arıtma cihazları hemen hemen herkesin tercihi haline gelmiş ve sağlıklı su içmek adına büyük bir adım atılmıştır. Su arıtma cihazları arasından da sağlıklı tercih yapmak gerekir her cihaza güvenmek doğru değildir.

Suyun ph seviyesini yüksek tutan mineralli alkali su üreten ve Çin malı olamayan cihazlar tercih edilmelidir. Bir su arıtma cihazı 300- 400 tl gibi komik miktarla satılıyor ise bu cihaz sağlıklı su arıtıyor desek kim inanır. Ucuz etin yahnisi yenmez fakat bu sağlıklı cihaz alacaksınız diye külfetler ödeyeceksiniz anlamına da gelmez. Hem bütçenizi hem sağlığınızı düşünen cihazlar ile sağlık suya kavuşmak mümkündür. Amerikan bilim adamlarının geliştirdiği teknoloji ile sağlıklı suya kavuşmak artık mümkün.

Royal Green adını verdikleri bu cihaz 8 filtre ile geliştirilmiş Nsf onaylı bir cihazdır. Her türlü mikroorganizmalardan suyu ayrıştırarak 8.5 ph değerinde bir su elde etmişlerdir. Suyun 8.5 ph değerinde olması sağlıklı olduğunu gösterir çünkü bu su bol mineralli sudur. Usa marka bu cihaz sudaki kireci tutarken minerali suya bırakır. Mebran filtreleri ile saf su üretir. Saf suyu yumuşatır ve tatlandırıcı filtreleri ile ağızda hoş tat bırakan bir su elde etmemize yardımcı olur.

Teknolijinin imkanlarından sizde yararlanmak isterseniz internet sitemizi ziyaret edebilir. Arıtma cihazımız hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. 10 yıl garantisi olan bu cihazı kullanmaya başladığınız da neden daha önce almamışım diyeceğinize eminiz.

"Su Verenleriniz Çok Olsun''

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı