Genel

Su İçmenin Size Önereceğimiz 15 Faydası

Birçoğumuz suyun ne kadar hayati bir öneme sahip olduğunun farkındayız. Hemen hemen her gün bir yerlerde "günde en az 2 litre su içilmesi" gerektiğini okuyor, duyuyoruz. Su içmenin insan için birçok yararı vardır. Aslında saymayla bitmez ama en önemli olanları maddeler halinde size sunmak isterim

1. Kilo verme

Eğer birkaç kilo fazlanız olduğunu düşünüyorsanız metabolizmanızı sağlıklı bir şekilde muhafaza etmek için suyun size inanılmaz yardımı olacaktır. Bunu başarmak için güne içine biraz limon sıkılmış sıcak su içerek başlayın. Metabolizmanızı hızlandırmanın yanı sıra sıcak su yağ dokusunun parçalanmasına da yardımcı olacaktır.

2. Böbrek rahatsızlıklarını önler 

Su direk olarak böbrekler ilgilendirir az su tüketimi böbrekler de kuruluk yaparak kum taş oluşmasına sebep olur. Fazla su tüketimi sayesinde bu tür rahatsızlıklar yaşanmaz.

3. Burnun ve boğazın temizlenmesi

Su içmek soğuk algınlıkları, öksürük ve boğaz ağrısı için mükemmel bir doğal çözümdür. Balgamı çözer ve vücuttan atılmasını kolaylaştırır. Bu sayede boğazı rahatlatır, ayrıca burun tıkanıklıklarının giderilmesinde de yardımcı olur.

4. İdrar yolu enfeksiyonlarını önler

 İdrar yolu enfeksiyonu olanlar bol su tüketerek bu sorundan kurtulabilirsiniz. İdrar yoluenfeksiyonu idrar renginden anlaşılır koyu bir idrarınız varsa idrar yolu enfeksiyonu var demektir.

5. Regl sancıları

Su regl sancılarının azaltılmasına yardımcı olur. Suyun ısısının karın kaslarının üzerinde yatıştırıcı ve dindirici etkisi vardır ki bu nihayetinde kasılmaları ve spazmları azaltmaya yardımcı olabilir.

6. Bol su ile güzelleşin Bol su içmek cildi nemlendirir gençleştirir ve güzelleştirir.

 7. Detoks

Su detoks konusunda inanılmaz bir yardımcıdır. Su içtiğinizde vücut sıcaklığınız yükselmeye başlar bu da terlemenize sebep olur. Bu olmasını istediğimiz bir şeydir çünkü toksinlerin vücudumuzdan atılmasına yardımcı olur. En iyi sonuç için, içmeden önce suya bir miktar limon sıkın.

8. Erken yaşlanmanın önüne geçer

Erken yaşlanmanın önüne geçmek Toksinleri vücudunuzdan uzaklaştırmaya yardımcı olur. Su içmek elastikliği azalmış ve serbest radikallerin aşındırdığı deri hücrelerinin kendilerini yenilemesine yardımcı olur böylece cildiniz daha genç ve yumuşak görünür.

9. Sivilceler ve siyah noktaların önlenmesi

Su vücudunuzu derinlemesine temizler ve sivilce oluşumunun ana sebeplerini ortadan kaldırır.

10. Sağlıklı ve canlı saçlar

Su içmek ayrıca yumuşak ve parlak saçlara sahip olmak için de idealdir. Saç köklerindeki sinir uçlarına enerji verir ve bunları aktif hale getirir. Bu saçlarınızın doğal canlılığını geri kazanmasında ve sağlıklı görünmesinde etkilidir.

11. Daha fazla saçınız olmasını sağlar

Bol su içerek saç köklerinizi uyarmanın bir başka olumlu etkisi de saçlarınızın çoğalması ve daha sağlıklı uzamasıdır.

12. Kepeğin önlenmesi

Su saç derinizi nemlendireceği için, derinin kurumasının ve kepek oluşumunun önüne geçer.

13. Daha fazla kan dolaşımı ve daha sağlıklı bir sinir sistemi Su içmenin bir başka önemli faydası ise kaslarınızın ve sinir sisteminizin düzgün çalışması için önemli olan kan dolaşımını arttırmasıdır. Ayrıca etrafındaki yağ birikintilerini parçalayarak sinir sisteminizin daha sağlıklı işlemesine yardımcı olur.

14. Sindirim

Su özellikle sindirim için çok faydalıdır. Çalışmalar yemek sırasında veya yemeklerden sonra soğuk su içilmesinin alınan gıdalardaki yağı sertleştirdiğini ortaya koymuştur. Bu bağırsaklarınızın iç duvarlarında yağ birikintileri oluşturarak bağırsak kanserine yol açabilir. Bununla birlikte, içtiğiniz bir bardak soğuk suyu sıcak su ile değiştirirseniz bu sorunla karşı karşıya kalmazsınız. Ayrıca sıcak su yemeklerden sonra yaşanan hazımsızlık sorunlarına da iyi gelir.

15. Bağırsak hareketleri

Su bağırsaklarınızın düzgün ve sancısız çalışmasına yardımcı olur. Susuzluk kronik kabızlık sorunlarına yol açabilir. Bağırsaklarınızda dışkı birikmesi bağırsak hareketlerini yavaşlatır. Her zaman sabahları mideniz boşken bir bardak su içilmesi önerilir. Bu su bağırsaklarınızda bulunan herhangi bir kalıntıyı çözer ve bağırsaklarınızın daha düzgün ve ağrısız çalışmasına yardımcı olur.

Bu ve daha fazlası su, su, su altını çizerek söylüyorum su için sağlıkla kalın hayatın vazgeçilmezi su olmazsa olmazımızdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı