Genel

Böbrekler Yetersiz Su Tüketimiyle Riske Giriyor

 Böbrek ne işe yarar?

.Metabolizmanın atık ürünleri olan kreaitinin, ürik asit, ilaç ve toksinlerin vücuttan atılmasını sağlamaktadır.

.Vücudun asit baz dengesini düzene sokmaktadır.

.Vücudumuzun sıvı elektrolit dengesini düzenlemektedir.

.Kan basıncını ve kan hacmini düzenler ve ayarlar.

.Alyuvar yapımı için ve alyuvarın yapımını uyarmak için hormon salgılamaktadır.

.Böbrekler, bulundukları yerlere, çevrelerindeki organlar, kendilerini saran fibröz kapsül ve yağ dokusu aracılığıyla tutunmaktadır.

.Vücuttaki su miktarının ayarlanması hipofizden salgılanan antidiüretik hormon tarafından yapılıyor.

.Bedende su eksikliği olduğunda beyin uyarılarak antidiüretik hormon salgılanıyor ve böbreklerden su atımı azalarak idrar yoğunlaşıyor.

.Su tüketimi azaldığında bu hormonun salınımı artıyor. Bu durumun sürmesi böbrek yetmezliği riskini artırıyor.

.Yeterli su alımı kanın yoğunluğunu azaltarak hormon salınımını azaltıyor ve böbreklerin idrar üretmesini kolaylaştırıyor.

.Az su içildiğinde yoğun idrar üretimi böbrekleri yoruyor, yeterli su içildiğinde ise böbreklerin yükü hafifliyor.

.Su böbreklerle doğru orantılıdır. Ne kadar çok su içilirse böbreklerde o kadar doğru çalışıyor.

.Yeterli su tüketmek böbreklerden tuzun atılmasını sağlıyor. Hipertansiyon, herhangi bir şikayete yol açmasa da uzun vadede felç, kalp hastalıkları ve kalp yetmezliği ile böbrek hastalıklarının en önemli sebeplerinin başında geliyor. Aşırı tuz tüketmek hipertansiyon riskini arttırıyor.

Araştırmalara göre yeterli su içildiğinde idrarla tuz atımı artıyor, az su içildiğinde azalıyor. Yeterli su tüketmek böbrek taşı ve böbrek kumu oluşumu önlüyor. Yeterli su alınmazsa, özellikle de su içilmediği için idrar çok yoğunlaşırsa böbrek taşı oluşma riski artıyor. Böbrek taşı, idrarda yüksek düzeylerde kalsiyum, okzalat, ürik asit maddeleri veya kristallerin birbirine yapışmasını engelleyen sitratın az miktarda olduğu durumlarda ortaya çıkıyor. Yoğun idrar içerisinde atılan tuzlar ve mineraller böbreklerin iç yüzeyinde tübül denilen ünitelerde kristaller halinde çökeltiler oluşturuyor ve zamanla bu kristaller birleşerek taş haline geliyor. Böbrek taşı dayanılmaz bir karın ağrısına sebep olur.

Sağlıksız ve az su tüketimi böbrekleri direk etkileyerek karın ağrısıyla beraber taşa çevirir. Günümüzde aşırı et ve tuz tüketiminin yanı sıra yeterince su içilmemesi çok şiddetli ağrıyla kendini gösteren böbrek taşı sorununun görülme sıklığını giderek arttırıyor. Taş oluşumunun önlenmesi için yeterince su içilerek idrarın yoğunluğunun azaltılması gerekiyor.

Böbrek taşı sorunu olanların günlük 3 litre kadar su içmeleri, 900-1200 miligram kalsiyum almaları öneriliyor. Kalsiyum içeriği yüksek su kalsiyum alımına katkı sağlıyor. Ayrıca hayvansal besinlerin aşırı tüketimi, idrarın asitliğini artırıyor. İdrar asit tepkimede olduğunda ürik asit kristalleri oluşuyor. Ürik asit taşı oluştuğunda hayvansal ve bitkisel kaynaklı proteinden zengin gıdaların yeterince ve dengeli alınması ayrıca idrar yoğunluğunu ve asitliğini azaltmak için yeterince su içilmesi gerekiyor. Sonuç olarak her gün yeterince su içilmesi hem sağlıklı böbreklere sahip olmak hem de sağlıklı yaşam için çok önem taşıyor.

Böbrek yetmezliği olan kişilerin böbrek nakline kadar gidecek sorunları olur. Böbrek nakli de hiç kolay bir durum değildir. Suyun sağlık için önemi büyüktür. Böbrek dışında her organa ayrı ayrı şifası vardır. Ne kadar çok su içersek o kadar çok sağlıklı oluruz.

Sağlıklı dinç bir yaşam için günde 2 litre su için…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı