Genel

Bağışıklık Sistemi ve Su

Vücudumuzun içinde bağışıklık sistemi adı verilen, şaşırtıcı ve bir o kadar da ilginç savunma mekanizmaları bulunur. Bağışıklık sistemi vücudu genelde halk arasında "mikrop" diye tanımlanan, enfeksiyonlara sebep olan virüs, bakteri, mantar, bitki toksinleri ve mikrororganizmaların zarar verici etkilerine karşı korur.

İnsan vücudu çevresinde bulunan çok sayıdaki bu zarar vericilerin saldırısına uğrar ve bu organizmalar vücudumuza girebilmek için uğraş verir. Sağlıklı bir vücut; karşılaştığı hastalık etkenleriyle ve yabancı maddelerle çoğunlukla belirti vermeksizin baş eder. Mikroplarla baş edemediğimiz durumlarda da "hasta" oluruz. Bağışıklık sisteminin görevi de; öncelikle bu mikroorganizmaların vücuda girmelerini engellemek veya vücuda girdikleri takdirde girdikleri yerde yutmak, yayılmalarını engellemek ya da geciktirmektir.

Bağışıklık sistemi bu görevlerini, yaşam süresi boyunca sürdürür ancak bazı koşullarda bağışıklık sistemi zayıflar. Özellikle mevsim geçişlerinde bahar aylarında birçok kişide halsizlik, güçsüzlük, yorgunluk, isteksizlik, uykusuzluk, huzursuzluk gibi şikâyetler görülür. Bunun da en önemli nedeni bağışıklık sisteminin güçlendirilmemiş olması ve vücudu toksinlerden arındıran sistemlerin yeterli çalışmayışıdır. İnsan barsağında 500’den fazla faydalı bakteri bulunur. Barsak bakterilerinin önemli bir görevi sindirime ve emilime yardımcı olmaktır. Diğer önemli görevi ise zararlı mikroorganizmaları yok etmektir. Barsak bakterilerinin sayısında azalma, aralarındaki dengenin bozulması bağışıklık sisteminin de bozulmasına neden olur.

Yetersiz ve dengesiz beslenme, vücudun su kaybetmesi ve yeterince su içmeme, sebze ve meyve tüketiminin azlığı, fiziksel aktivitenin azlığı bağışıklık sisteminin zayıflamasında diğer önemli etmenlerdir. Barsakların yeterli ve dengeli çalışması için günlük su tüketimi en az 2 litre olmalıdır. Eğer vücut yeteri kadar su almazsa bağışıklık sistemi de güçsüzleşir ve daha çabuk hastalanır, güçsüz düşer. Sağlıklı bir insanda bağışıklık sistemi güçlüdür ve enfeksiyon hastalıklarına sağlıklı kişilerde daha az rastlanır. Özellikle kış aylarında grip, nezle ve soğuk algınlığı gibi enfeksiyonlar sık görülür. Su miktarında azalmayla ve yetersiz beslenme sonucunda zayıflayan vücudun bağışıklık sistemi, mikroorganizmaların vücutta yok edilmeyip hastalıklara neden olmasına yol açar. Bağışıklık sisteminin güçlü olması için barsakların düzenli çalışması birinci şarttır.

Vücuda zarar veren birçok toksinin atılması için yeterince su içilerek barsak hareketlerinin düzenli olması sağlanmalıdır. Güçlü bir bağışıklık sistemi için; Dolaşım sisteminin, Boşaltım sisteminin, Sindirim sisteminin düzenli çalışması gereklidir. Bunun için de vücudun hidrate olması yani vücudun su kaybetmemiş ve hücreler için gerekli suyun karşılanmış olması gereklidir. Yediğimiz yiyeceklerin sindirilmesi, sindirim sonrası besin öğelerinin barsaklar yoluyla emilimi ve kan yoluyla taşınması ile metabolizma hareketlerinin sürekliliği metabolizmada suyun yeterince bulunması halinde sağlıklı bir şekilde yürüyebilir.

Metabolizma sonucu oluşan artık ve zararlı olan maddelerin böbrekler yoluyla dışarı atılması yine suyun varlığı ile mümkündür. Yeterince su içilmediği zaman boşaltım sistemi yeterince çalışamaz ve toksinler vücuda zarar verebilir ve bizi hasta edebilir. Özetle güçlü bir bağışıklık sistemi için her gün en az 8-10 bardak su içmek gereklidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı