Genel

Her Yıl Dünya Su Günü Kutlandığını Biliyor muydunuz?

Su, bireylerin en temel gereksinimi olma ve başlıca ekonomik faaliyetlere kaynaklık etme özelliği ile ulusların devamlılığı için yaşamsal bir kaynaktır. Yaşamamızı devam ettirebilmemiz için suyun yeri çok önemlidir. Su kaynaklarının geliştirilmesi ekonomik üretkenlik ve sosyal refaha doğrudan katkı yapmaktadır. Sağlıklı ve rahat bir gelecek için su hayatımıza doğrudan etki eder.

 Dünyada bulunan temiz su kaynakları sayesinde su ihtiyacımızı gidermekteyiz. Kurak topraklarda sulama sistemleri sayesinde etkisini yüksek miktarda devam ettirir. Toprağın suya olan ihtiyacı giderilerek gereksinimi en aza indirilir. Dünyanın nüfusu hızla artmakla birlikte olup gün geçtikçe su sıkıntısı ortaya çıkmaktadır. Gelecek 50 yıl içinde su ihtiyacımız daha fazla artarak bir litre su, bir litre benzinden çok daha değerli hale gelecektir. Suyun önemini geç anlayan gelecek yüzünden farkında vardıklarında herşey için çok geç kalımış oluncaktır.

Herkes elinden gelenin fazlasını yapmalı ve üstüne düşen görevleri yerine getirmelidir. Toprak verim vermediğinden dolayı açlıkla birlikte salgın hastalıklardan dolayı çıkan iç isyanlar milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine sebeptir. Verimsiz toprak demek ileri zamanlarda meydana gelecek açlıktır. Açlıkla birlikte insanlar birbirine düşecek savaşlara neden olacaktır. Çevre kirliliği ile birlikte temiz kaynakların kirlenmesi gecikmiyor. Gıda üretimi için suya gereksinim olduğundan dolayı bunlar artık yeteri kadar karşılanmadığı biliniyor. Sahip olduğumuz su kaynakları korumalı, onları tasarruflu şekilde kullanarak idareli olmalıyız.bilinçsiz su tüketimine dur diyerek bu hataların önüne çıkarak zararı en aza indirmeliyiz. Zararın neresinden dönülse kardır elimizde ki suyun kıymetini bilmeliyiz. Dünyada birçok bölgede, son elli yılda, ekonomik büyüme hedefleri doğrultusunda ileri teknolojilerin, yöntemlerin ve tekniklerin kullanımına yönelik girişimler gözlenlenmiştir. Araştırmaların yanı sıra birçok bilgi edinmiş ve bu bilgiler doğrultusunda hareket edilmeye yapılması gerekenler hakkında bir yol çizelgesi hazırlanıp izlenilmeye başlanılmıştır. Bu yıl dünya su gününün 10. yılıdır.

Her yıl çeşitli paneller düzenlenerek bu önemli günü kutlamaya devam edilmesi gerekmektedir . Bu sayede herkes suyun kıymetini bilmeli ve bu değerli mucizemize sahip çıkmalıdır. Herşey bizim elimizde korumak gelecek nesillere aktarmakta elimizdekinin kıymetini bilmeyip yok edip susuz bir geleceği hazırlamakta.

Suyumuza sahip çıkalım, çıkmayanları uyaralım!

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı