Genel

Sağlıklı Olmak İçin Günde 2 Litre Su İçin

Her nefes alıp vermede, terleme ile, idrar ve dışkılama yoluyla vücuttan sürekli su kaybı gerçekleşir. Özellikle yaz günlerinde, yüksek efor gerektiren aktivitelerden sonra vücuttan su kaybı artar. Yaşam için gerekli tüm vücut fonksiyonlarının çalışması ve su kaybının önlenmesi için sürekli olarak suya gereksinimimiz vardır.

Günlük su ihtiyacı, vücudun içerdiği su miktarına ve harcadığı enerjiye bağlı olarak kişiden kişiye değişir. Yetişkinlerin vücudunda %50-70, yeni doğan bebeklerin vücudunda ise %70-80 oranında su bulunur. Yaş ilerledikçe vücudun su oranı azalır fakat artan vücut ağırlığı ve enerji harcaması sebebiyle su gereksinimi artar.

Hamilelik döneminde enerji ve besin öğeleri gereksinimi artar. Kan hacminin artması, amniyotik sıvının oluşması su gereksinmesinin artması için başlıca sebeplerdir. Anne adayının hamilelikten önce alması gereken su miktarına en az 1 litre ilave gerekir. Ortalama 3 litre hamile bir bayanın ihtiyacı olan su miktarıdır. Anne karnında ki bebeğin ve doğum anında oluşabilecek sorunları engellemek için bu çok önemlidir. Suyun en çok kullanımı İçme suyudur. Bunun dışında birçok yiyecek ve içecek sıvı ihtiyacımızı karşılamamız için iyi birer kaynaktır. Özellikle taze sebze ve meyveler, suyun diğer önemli kaynaklarıdır.

Metabolizma da bir miktar su üretir ancak bu ihtiyacın çok küçük bir bölümünü karşılayabilir. Günlük su ihtiyacının ancak yarısı yiyeceklerden, diğer yarısı da su dışındaki içeceklerden sağlanabilir. Günlük su ihtiyacımızın yarısından fazlası doğrudan su içerek sağlanmalıdır. Sıvı ihtiyacının karşılanması için vücudun ihtiyacı olan su ihtiyacını doğrudan su içerek karşılamak gerekir. Kadın ve erkek ve çocuklar için günlük ortalama önerilen su tüketimi şu şekildedir; Kadın: 10 bardak, Erkek: 15 bardak Çocuk: 5-10 bardak arası Kilo fazlası olan kişilerin bu miktarı artırması gerekir. Yağlı vücuttan daha çok su kaybı yaşanır. Kaybedilen bu suyu takviye etmek için normal du tüketiminin üzerine çıkılması gerekir.

Vücuda alınan su ile kaybedilen suyun her zaman dengeli olması vücudun sağlıklı olması için çok önemlidir. Örneğin yaz aylarında açık havada uzun saatler antrenman yapan bir sporcu, terleme yoluyla saatte 1 litreye yakın su kaybeder. Bu nedenle sporcuların günlük içeceği su miktarı kaybettiği sıvılar da göz önünde bulundurularak hesaplanmalıdır. Susamak vücudun su kaybettiğinin en önemli göstergesidir. Susama, su ihtiyacının arttığını gösterir ancak bu sistem; yaşlılarda, sıcak havalarda, çocuklarda, hastalık durumlarında ve ağır fiziksel aktivite durumlarında çalışmayabilir. Bu nedenle susamayı beklemeden su içilmelidir. Saatte 1 bardak su içmek, su ihtiyacını karşılamak için en ideal yöntemdir. İhtiyaçtan fazla su içildiğinde böbrekler aracılığı ile su kolayca atılabilir ancak ihtiyacı karşılayacak kadar su içmeye özen gösterilmelidir. Çünkü böbreklerin diğer organlara göre daha çok suya ihtiyacı vardır.

Böbreklere yeteri miktar da su gitmezse böbrek rahatsızlıkları görülür. Sağlıklı bir insan günde en az 2 litre su içmelidir. Sağlıklı bir yaşam sürmek istiyorsak su tüketimine özen göstermeliyiz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı