Genel

Su İsrafını Önlemenin 10 yolu

Dünyada su ne kadar bol, büyük denizler okyanuslar görünüyor olmasına rağmen, dünyadaki suyun çok azını kullanabiliyoruz. Bizi bekleyen en büyük tehlikelerden biri de kuraklıktır. Suların kirlenmesi, sanayileşme nüfus artışı gibi etkenler su gereksinimini daha çok arttırmakta, suyu israf etmemek için yapmamız gereken önlemleri daha ön plana çıkarmaktadır.

Su israfını önlemenin yollarını şu şekilde sıralayabiliriz.

1.Evde musluk suyu sızdırmaya başladığında hemen tamir etmeli yada yenisi ile değiştirmeliyiz.

2.Tıraş olma, diş fırçalama gibi, aralıklarla su ihtiyacının olduğu durumlarda mutlaka musluğu kapamalıyız, gerektiğinde açmalıyız.

3.Banyoda geçirdiğimiz süreyi verimli kullanmalı, gereksiz uzun süreli banyoda su harcamamalıyız.

4.Bulaşıkları elde değilde, bulaşık makinesinde yıkamalıyız.

5.Sebze ve meyveleri musluk açık olarak elde yıkamak yerine, suyu bir surahiye doldurup ordan dökerek yıkamalıyız.

6.İçme suyu dışındaki suları bir kaç kez biriktirip tekrar kullanmak mümkündür.

7.Sıcak suyu beklerken akan suyu biriktirebiliriz.

8.Ellerimizi sabunlarken suyun boşa akmamasına dikkat etmeliyiz, mümkünse sabunladıktan sonra tekrar musluğu açmalıyız.

9.Tuvalet sifonu çok fazla su akıttığı için gereksiz yere sifonu kullanmamalıyız.

10.Mutfakta, banyoda, lavabolarda, su basıncını atrıran ama su akışını azaltan sistemler kullanmalıyız.

Günümüzde her ne kadar dört bir yanımız sularla kaplı olsada en büyük sorun temiz su bulmaktır. Hem israfı önleyecek hemde temiz su ihtiyacını karşılamayacak yöntemler geliştirilmesi lazımdır.

Günümüzde bu tanıma uygun en önemli icat Royal Green su arıtma cihazıdır. Royal Green amerikan bilim adamlarının icat ettiği Türkiye de başka eşi benzeri olmayan bir cihazdır. Bu cihaz 8 filtreye sahiptir. 8.5 ph değerinde sağlıklı bir su üretmeyi başaran bilim adamları kendinden çok konuşturmayı başarmıştır. Günümüzde böyle mineralli ve sağlıklı bir suya sahip olmak oldukça zorlaşmıştır. Su israfına da iyi bir çözüm olan Royal Green oldukça yüksek meblalar vererek alınan damacana sularının aksine tek seferlik vereceğiniz bir miktar ödeme bedeliyle ömür boyu sağlıklı suya sahip olmanızı sağlamıştır. Damacana suları zamanla kokar ve içilebilirliğini kaybeder. Geri dönüşüm plastiği olan bu sular belli bi zaman sonra dibinde yosun oluşturur ve o su israf olur.

Fakat Royal Green su arıtma cihazından akan su yavaş ve taze akar. Her daim taze ve sağlıklı bir suya sahip olmanın yanı sıra ihtiyacınız dışında kendi isteğinizle kapatabildiğiniz bir sistem olduğu için israfı önler.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı