Genel

Tabiatın Su Döngüsü

Çeşitli yeryüzü suları, güneşin etkisiyle buharlaşarak göğe yükselir ve bulutları oluşturur. Bulutlardaki su damlacıkları havanın sıcaklığına göre yağmur, kar ya da dolu olarak tekrar yeryüzüne iner. Bu döngü sistemde sürekli devam eder ve suyun miktarı güneşin varoluşuna göre farklılık gösterir.

Yaz aylarında suyun buharlaşması güneşinde etkisiyle daha fazla meydana gelmekle birlikte yağışların daha çok olması beklenmektedir. Suyun hal değiştirerek sürekli atmosferde devam ettirdiği bu olaya su döngüsü denir. Yeryüzünde ki buharlaşan su yağmurlarla birlikte atmosfere geri dönüş yapar bu sayede atmosferin su dengesi korunur. Yağışların olması ile birlikte fazla yada az miktarda yeryüzüne su dönüşümü yağmurlarla sağlanmış olur.

Toprağın altına sızan suyun bir kısmı yeraltı sularına karışır ve topraklarında verimliliğini artırır. Bahar mevsiminde ise karların erimesi ve yağmurların çok yağmasıyla akarsular ve akarsuların döküldüğü deniz ve göllerin su seviyeleri yükselir. Bu yükselmelerin barajlara ve su birikintilerine faydası olur. Yağışın yağmaması sonucu barajlarda ki su seviyesi giderek düşer ve su miktarları azalmış olur. Bunu anlamak zor değildir . Normalde olan su seviyesi ile geri çekilmiş su seviyesi arasında gözle görülür azalma farkedilecektir. Su döngüsünün gerçekleşmesini sağlayan enerji Güneşten gelir. Su döngüsünün gerçekleşmesi için buharlaşmanın meydana gelmesi gerekir.

Güneş, yeryüzündeki suyu buharlaştırarak su döngüsünün devamını sağlar.Güneşin bu döngüde çok büyük etkisi ve önemi vardır. Bu döngünün devamlılığı ve miktarı mevsimlere göre değişmekle birlikte olup artar yada azalır. İstatistiklere göre belirleneceği gibi bazende yanılmalar meydana gelebilir. Bugün kullandığımız suyun milyonlarca yıldır dünyada bulunduğu ve miktarının çok fazla değişmediği doğrulamıştır Dünyada su hareket eder bitkiler ve hayvanlar tarafından sürekli kullanılır fakat hiçbir zaman yok olmaz. 

Su döngüsünü oluşturan basamaklar kısaca bunlardır ;

1- Yoğunlaşma

2- Yağış

3- Toprağa geçiş ve yeraltı sularının oluşumu

4- Yüzeyel akıntı ve yüzey suları ile yeraltı sularının oluşumu

5- Buharlaşma Su buharı yoğunlaşarak bulutları oluşturur koşullar uygun olduğunda çoğunlukla yağış meydana gelir.

Yüzey sularının buharlaşmasıyla su atmosfere geri döner. Yoğunlaşma: Suyun buhar formundan sıvı formuna değişim sürecidir. Bu döngü devam ettiği sürece yağışlar devam edecek ve yeryüzüne geri dönecektir. Bu sayede susuzluk ortadan kalkacaktır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı