Genel

2017 Dünya Su Günü

Dünya Su Günü 2017, tatlı suyun önemine dikkat çekmek ve tatlı su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi için savunuculuk yapmak için 22 Mart’ta her yıl düzenlenmektedir. 1992 Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı’nda (UNCED) tatlı suyun kutlanması için uluslararası bir gün olarak belirlendi.

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 22 Mart 1993’ü ilk Dünya Su Günü olarak kutlandı. Her yıl, Dünya Su Günü, tatlı suyun belirli bir yönünü vurgularız. 2015 yılında Dünya Su Günü teması işlendi “Su ve Sürdürülebilir Kalkınma” temalı kutlama 2015 de yapıldı. 2016’da tema “Su ve İş”, 2017 “Atık Su” ve 2018 “Doğa Esasına Dayalı Su Çözümleri”. Olarak kutlanacaktır. 22 mart 2017 Dünya su gününde atık su teması ele alınarak dünya su günü kutlaması yapılaçaktır.

2017 dünya su günü

Dünya Su Günü Nedir?

Dünya Su Günü, her sene 22 Mart’ta su sorunları ile mücadele etmek için çalışmaktadır. Bugün, evine yakın olan güvenli bir su kaynağı olmadan yaşayan 663 milyondan fazla insan var, uzaktaki kaynaklara el atmak veya doğa yürüyüşü yapmak ve kirli su kullanmanın sağlığa etkileri ile baş etmek için harcıyorlar.

2015 yılında başlatılan Sürdürüle bilir Kalkınma Hedefleri, herkesin aşırı derecede yoksulluğu ortadan kaldırmak için mücadelede önemli bir sorun haline getiren suyun 2030 yılına kadar güvenli suya erişmesini sağlamak için bir hedef seçmiştir. 1993 yılında Birleşmiş Milletler Genel Kurulu 22 Mart’ı Dünya Su Günü olarak resmen seçti. Dünya Su Günü, hükümetler ve ortaklarla işbirliği içinde BM Su tarafından koordine edilir.

2017 Dünya Su Günü Konusu “ATIK SU”

Küresel olarak, evlerimiz, şehirlerimiz, endüstri ve tarımımızdaki tüm atık suyun büyük bir çoğunluğu, çevreyi kirleten ve değerli besin maddelerini ve diğer geri kazanılabilir materyalleri kaybeden, işleme tabi tutulmadan veya yeniden kullanılmadan doğaya geri dönmektedir.

Atık suyu israf etmek yerine, azaltmamız ve yeniden kullanmamız gerekiyor. Evlerimizde, bahçelerimizde ve arsalarımızda gri suyu tekrar kullanabiliriz. Kentlerimizde, yeşil alanlar için atık suyu arıtabilir ve tekrar kullanabiliriz. Sanayi ve tarımda, soğutma sistemleri ve sulama gibi şeyleri boşaltma işlemine tabi tutabilir ve geri dönüşümü sağlayabiliriz.

atık su 2017

Bu değerli kaynağı istismar ederek su döngüsünü her canlı için daha iyi çalışacağız. Ayrıca, arıtılmamış atık su oranını yarıya indirmek ve su geri dönüşümünü ve güvenli yeniden kullanımını artırmak için Sürdürülebilir Kalkınma hedefine ulaşmamıza yardımcı olunmalıdır. 2017 dünya su günü

dunya su günü tarım atık suyu

Makale Yazarı: Galip Tarık Arduç

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı