Genel

22 Mart Dünya Su Günü İçin El Ele

Sosyal bakımdan yaşantımıza devam edebilmemiz ve sürdürebilmemiz için suya ihtiyacımız vardır. Temiz su kaynakları sayesinde içme suyu ihtiyacımızı karşılarız. Suya sadece içmek için değil aynı zamanda temizlenmek, tarım, üretim gibi bir çok alanda gereksinim vardır. Kurak topraklarda sulama sistemleri sayesinde etkisini yüksek miktarda devam ettirir.

Dünyanın nüfusu hızlı şekilde artması sonucunda bazı bölgelerde içme suyu sıkıntısı görülmektedir. Temiz su kaynağı hiç olmadığı gibi küresel ısınma ile beraberinde çok daha fazla ihtiyaç duyuluyor. Gelecek 50 yıl içinde su ihtiyacımız daha fazla artarak bir litre su, bir litre benzinden çok daha değerli hale gelecektir. Ülkeler temiz su kaynağı için savaşacakları görülecektir. Toprak verim vermediğinden dolayı açlıkla birlikte salgın hastalıklardan dolayı çıkan iç isyanlar milyonlarca insanın hayatını kaybetmesine sebeptir.

Dünya üzerinde bugün 854 milyon kişi yetersiz beslenmeden dolayı sorunlar yaşamaktadır. Nüfusun artması ihtiyaçlarında artacağını gösteriyor. Çevre kirliliği ile birlikte temiz kaynakların kirlenmesi gecikmiyor. Gıda üretimi için suya gereksinim olduğundan dolayı bunlar artık yeteri kadar karşılanmadığı biliniyor. Sahip olduğumuz su kaynakları korumalı, onları tasarruflu şekilde kullanarak idareli olmalıyız. Dünyadaki pek çok ülke ile karşılaştırdığımız zaman içme suyu konusunda şanslı ülkelerden birisiyiz. Ancak elimizdeki su kaynaklarını doğru kullanmadığımız için bu kaynakları süratle tüketmekteyiz.

Tatlı su kaynaklarımızın azalması, mevcutların kirlenmesi önemli bir sorun oluştururken, su taşkınları ve afetler de ayrı bir sıkıntı meydana getirmektedir. Bunların aşılması için ilgili birimler tarafından çözüm çalışmaları yürütülmeye devam etmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı