Genel

Türkiye 2030’da Su Fakiri Ülke Konumuna Gelecek

Türkiye, sanıldığının aksine su zengini bir ülke değildir. Yılda kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 8.000-10.000 m3 olan ülkeler su zengini, 2.000 m3'den az olanlar su azlığı çeken, 1.000 m3'ten azı da su fakiri ülkeler arasında kabul edilmektedir.

DSİ'nin verilerine göre ülkemizin tüketilebilir yerüstü ve yeraltı su potansiyeli yılda ortalama toplam 112 milyar m3'tür ve Türkiye, kişi başına ortalama 1.500 m3 ile su azlığı yaşayan bir ülkedir. Türkiye İstatistik Kurumu 2030 yılında ülke nüfusumuzun 100 milyon olacağını öngörmektedir. Mevcut kaynakların tamamının bozulmadan korunduğunu varsaysak bile 2030 yılı için kişi başına düşen kullanılabilir su miktarının 1.000 m3/yıl civarında olacağı söylenebilir. Bu veriler doğrultusunda her yıl 22 mart tarihinde su gününü kutlayarak ilerleyen dönemlerde du kıtlığı yaşanmaması için gerekli önlemler alınır.

Su miktarı az olan ülke olmamıza rağmen en çok su israf eden ülke olduğumuz da bir gerçek. Su israfını önlemek için farklı yöntemler geliştirmek gerekir. Özellikle en çok evlerde kullanılan suya bazı kısıtlamalar getirerek daha az su tüketebilir su israfını önleyebiliriz. Kullanılabilir su azlığı sebebiyle birçok çalışmalar yapılmaktadır. Bunların en önemlisi tabiki her yıl kutlanan dünya su günüdür. Dünya su günü 1993 yılından beri süregelen bir gelenek haline gelmiştir. Suyun kıymetini anlamak adına her yıl düzenlenen bu gün bu yılda suyun ne kadar önemli olduğu üzerinde duracaktır. Su kıtlığının işaretlerini her yerde görmek mümkündür. Yeraltı sularının seviyeleri düşmekte, göller küçülmekte, sulak alanlar yok olmaktadır. Mühendisler nehir yataklarından başka havzalara tünellerle su aktarmak gibi hem çevreye zarar verecek hem de fevkalade pahalı çözümler önermektedir. Su sıkıntısı çeken şehirlerde, aynı kısıtlı su kaynağını paylaşmak zorunda kalan şehirlilerle çiftçiler arasındaki rekabet gittikçe fazlalaşmaktadır.

Su uğruna savaş olasılığı gittikçe daha fazla yüksek sesle dile getirilmektedir. Bu su sorunlarını çözmek yine bize düşer. Suyun kıymetini bilmeliyiz. Gereğinden fazla su harcamamalı, suları israf etmemeliyiz.

2030lu yıllarda su fakiri konumuna gelmiş bir ülke olmamak için su tasarrufu yapmalıyız.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı