Genel

Yaşamak İçin Suyu Doğru İç Sağlık Versin

Su yaşamımızın temelidir. Su tüketiminizi arttırmak ve ya yeterince içtiğinizden emin olmak için bu bilgilerden faydalanabilirsiniz. Peki su meselesi için bildilkleriniz ne kadar doğru?

işte su meselesi için doğru bilinen yanlışlar…

– herkezin günde 8 bardak su içmesi gerekir

Yanlış: Su vücudunuzu hidrate (sulu) tutmanız için en ekonomik ve pratik olsa da kadınlar için günde 2 litre ya da 8 bardak, beyler için de 3 litre veya 12 bardak herhangi bir sıvı (sadece su değil) tüketilmesi öneriliyor.

– Su içmek vücudunuzdaki toksinleri temizler

Gerçek: Su toksinleri mutlaka etkisiz bir duruma getirmese bile, böbrekler bazı artık ürünleri dışarı atmak için sudan faydalanır. Yeterince su içmiyorsanız, böbrekleriniz vazifesini yapması için gereken sıvıyı karşılayamaz. Vücutta yeterli miktarda su yoksa metabolik atıklar olması gerektiği derecede üretken bir şekilde kaldırılamaz.

– şişelenmiş sular diş çürüklerine neden olur

Yanlış: şişelenmiş su kendi başına diş çürüğüne neden olmamakta fakat ekseriyetle diş çürüklerini engellemek için lüzumlu olan ve musluk sularına eklenen florürleri içermezler. Florür, kemik ve diş mineralizasyonu için ciddi bir unsurdur. Giderek artan şişelenmiş florürsüz su tüketimi ile diş çürüklerinde artış bulunduğu görülmüştür.

– Su içmek cildinizi nemli tutmanıza yardımcı olur

Yanlış: Su içmenin vücudu düzenli biçimde hidrate (sulu) tutarak canlı ve genç bir cilde sahip olmaya yaradığına inanılsa da gerçekte içtiğiniz su miktarının cildinizin görüntüsüne katkısı çok azdır. kişinin vücudu susuz bulunmadığı sürece, çok fazla miktarlarda su içmek cilt kuruluğunu önlemeyecektir. Cildin nem seviyesi iç faktörlerle belirlenmiş bir şey değildir. aksine ten temizleyici ürünler, etraf, yağ bezlerinin miktarı ve bu yağ bezlerinin işleyişi bunun gibi dış etkenler cildinizin kuru olup olmayacağını belli eder. içerek tüketilen su epidermise (cildin üst tabakası) ulaşmayacaktır.

– Su içmek kilo vermenize destekçi olur

Gerçek: Su içmek doğrudan olarak kilo kaybını tetiklemese de kilo verme sürecine destekçi olur. Suyu diyetinizdeki kalori yüklü öteki içeceklere seçerseniz, sizi aşırı miktarda kalori almaktan kurtarır. Buna ek olarak su sizi tok hissettirir, böylece her öğününüzde doymak için daha az yemek yersiniz. özellikle soğuk su metabolizmanızın daha hızlı çalışması için bir rol oynayabilir.

– Sarı idrar, vücudunuzun susuz kaldığını (dehidratasyon) işaret eder

Yanlış: Sarı idrar dehidratasyon belirtisi olabilmektedir ama her sarı idrar alarma geçmek için bir sebep değildir. Koyu sarı idrar dehidratasyon belirtisi olabilmektedir. Böbrekler artıkları filtreler, suyu ve kandaki yararlı maddeleri yine emer, böylece idrar çıkışının hacmini ve konsantrasyonunu denetim eder. Susuzluk idrar konsantrasyonunun artmasına neden olur ve idrarınız koyu sarı renk alır. Bunun dışında multivitamin kullanması itibarıyla de sarı idrar görülebilir.

– Susadıysanız, vücudunuz çoktan susuz (dehidrate) kalmış anlamına geliyor

Yanlış: Susamaya başladığınızı hissediyorsanız yanlış yolda gidiyorsunuz manasına gelmektedir ve derhal bir bardak su kapın. lakin susamanız vücudunuzun dehidrate bulunduğu anlamına gelmez. Susuzluk kanınızın konsantrasyonu yüzde 2`ye yükseldiğinde başlar.

– üst düzey spor yapmak için suya değil sporcu içeceği içmeniz gerekir

Yanlış: Sporcu içeceklerinin güzel reklam kampanyaları olabilmektedir lakin gerçekte su, spor yaparken daha çok çaba sarf etmeniz için ihtiyacınız olan bütün sıvı ihtiyacınızı karşılar. Yeterli miktarda sıvı, bilhassa de su tüketimi, tüm yaştaki atlet ve sporcular için bedenin besin ve enerjiyi dönüştürmesi ve egzersiz esnasında ortaya çıkan ısınızı gidermesi için en önemli yoldur. Spor içecekleri ya da vitaminli içeceklerin tadı güzel olabilmektedir fakat susuzluğunuzu gidermeniz için lüzumlu değildir ve suya göre pahalı ürünlerdir. Maraton koşucuları ya da çok fazla hararetli spor oluşturan kişiler, çok fazla terleme sonucu kaybettikleri tuzu dengelemek için sıvı ihtiyaçlarını su yerine sporcu içecekleri kullanarak giderebilirler. lakin zinde kalmak için spor salonunda yalın egzersizler oluşturan insanların bunu uygulamasına gerek yoktur.

– çok aşırı fazla su içmeniz mümkün

Doğru: Belirli sıhhat koşullarına sahip insanlar çok aşırı çok su içtikleri takdirde kendilerini riske atabilirler. yürek problemi yaşayanlar, yüksek tansiyon hastaları veya bacaklarının alt kısmında şişlik (edema) olanlar aşırı su tüketiminden kaçınmalıdırlar. Böbrek derdi yaşamışsanız, bilhassa de organ nakli yapılmışsa sıvı alımınızı arttırmadan evvela doktorunuza danışmanız gerekir. Mide asitlerinizi yükseltip sindirim problemlerine yol açabileceği için yemek yerken çok fazla su içmemelisiniz.

– Plastik şişeleri tekrar kullanmayın

Doğru: Plastik şişeler, içindeki sıvıyı tükettikten sonra yine doldurup kullanan insanlar için bir dolu risk taşır. Plastik şişelerde bulunan kimyasallar aşırı defa kullanıldığı takdirde suyunuzun içine karışır. Bu şişeler düz şekilde temizlenmediği durumda ise ağzınızda bakteri oluşturabilir.

– En sağlıklı suyu doğru bir arıtma cihazı ile arıtarak içmek mümkündür. Bunu en iyi yapan firma royal green su arıtma cihazlarıdır nedeni 8 pH seviyesinde su üretebilmeleri hem nineralli hemde çok sağlıklı ++ her daim taze su içmenizi sağlar

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı