Genel

Arıtma Sistemi Seçiminde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Sadece yatırım maliyetine bakılarak yapılan değerlendirmeler çok zaman yanlış sonuçlar verebilmektedir. Ama bu, en pahalı sistem en iyisi anlamına gelmemektedir. Sistem ve teklif değerlendirmesinde istenen sonuç için optimum şartları sağlayan dizayn seçilmelidir.

Optimum şartların sağlanması ise aşağıdaki unsurlara bağlıdır.

Seçilen su arıtma üniteleri, temin edilen çıkış suyu nihai kullanım amacına uygun olmalıdır. Kullanım amacının dışına çıkan her ünite, gereksiz yatırım ve işletme maliyeti anlamına gelir. Ünitelerin seçimi esnasında hidrolik kapasite değil, arıtma kapasiteleri gözönünde bulundurulmalıdır. Arıtma kapasitesine göre seçilmeyen bir ünite istenen verimi sağlamayacaktır. Tipik bir değer olarak, özellikle kum ve aktif karbon filtreleri için tank içindeki hızın 20 mt/saat'i aşmaması gerekir. Aştığı durumlarda, filtrenin ana işlevlerinden olan adsorpsiyon işlevi kaybolur ve sadece süzme işlevi devam eder. Bunun yanısıra yatak hızının artması, filtredeki basınç kaybının da artmasına sebep olacaktır. Sistem dizayn edilmeden önce detaylı bir ham su analizinin yapılması faydalı olacaktır. Suyun içindeki kirletici parametrelerin ölçümü sistem dizaynında vazgeçilmez bir unsurdur. Tüketilecek su miktarının doğru belirlenmesi, optimum sistem seçimini sağlayacağı gibi, gereksiz yatırım maliyetinden de kaçınılmasını sağlayacaktır. Su arıtma sisteminin montaj noktası 24 saat sürekli sabit basıncın sağlandığı bir nokta olmalıdır. 

Arıtma sistemi seçerken en önemli olan sağlıklı su üretiyor olmasıdır. sağlıklı su 7-8.5 ph değerindedir. Kireç,tortu, kum, mikroorganizmalar, kimyasal atıklar vb. insan sağlığını tehlikeye atacak atıklardan arınmış bir su üreten arıtma cihazları tercih edilmedilir.Bunlardan arınan su saf hale gelir. Saf suyu da karbon filtreler sayesinde kokusunu, rengini, tadını düzenleyen filtreleme sistemi oldukça sağlam olan bir arıtma olmasına özen gösterilmelidir. Saf su ağır olur, seçeceğiniz arıtma cihazı elde ettiği saf suyu yumuşatarak ağızda çoğalmayan yumuşak içimi kolay bir su üretmelidir. İçerdiği mineral filtreler sayesinde hem sağlıklı hem de ağızda hoş tat bırakan bir su arıtma cihazı olmalıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı