Genel

Balıkların Suya Olan İhtiyacı

Birçoğumuzun evinde akvaryum vardır. Balıkların gün boyu bir o yana bir bu yana hareket ettiğine tanıklık ederiz. Yem yedikleri dışında su içtiklerini görmeyiz. Peki balıklar gerçekten su içiyor mu? Bu, gerçekten de merak uyandırıcı bir konu. Her canlının vücudunda farklı oranlarda su bulunur.

Bu, tüm canlıların suyu fizyolojik olarak kullandığı anlamına gelir. Dolayısıyla balıklar, ihtiyaçları gereği su içer. O zaman akla hemen, hayatını su içinde sürdüren balıkların nasıl su içtiği sorusu geliyor. Balıklar, tatlı ve tuzlu su balıkları olmak üzere ikiye ayrılır. Tuzlu suda yaşayan balıkların vücut sıvıları, deniz veya tuzlu su ortamına göre daha az yoğundur. Bu yüzden balıkların vücudundan dışarıya doğru bir su çıkışı olur. Tuzlu su balıkları, fazla su kaybını önlemek için devamlı su içmek zorundadırlar. Aynı zamanda içtikleri tuzlu sudaki elektrolitleri, solungaçları vasıtasıyla vücutlarındaki elektrolitler ile dengelerler. Bu da çok fazla enerji gerektiren bir işlem olduğu için, tuzlu su balıkları böbreklerinden atılan suyu minimum seviyeye indirir.

Tatlı suda ise tam tersi bir durum vardır. Balıkların başı sürekli vücutlarına giren suyla derttedir. Bu fazla suyu dışarı atmaya çalışırlar. Dışarıdan su girişini en aza indirmek için solungaçlar görev yapar. Tatlı su balıkları, tuzlu su balıklarına nazaran daha çok su boşaltır. Burdan da anlaşıldığı gibi balıkların su içtiği kanısına varırız. Peki evlerinizde kullandığınız Akvaryumlara hangi sudan kullanıyorsunuz. Şebeke suyu dediğinizi duyar gibiyim. Fakat şebeke suları balıkların sağlığı için içindeki sağlıksız mikroorganizmalar yüzünden elverişli değildir.

Balıkların uzun ömürlü olması, sularının daha temiz kalması ve akvaryunun kireç tutaması için size bir teklifim var.

Akvaryum cihazları için özel üretilmiş olup özellikle deniz akvaryumları ve bazı tatlı su balıkları için en ideal su üretimine sahip Akro 75PDi Akvaryum Su Arıtma Cihazı 5. aşamada deiyonize filtre sayesinde suyun içerisindeki tüm mineralleri yok ederek balıklar için en ideal suyu üretir. Akro 75PDi Akvaryum Su Arıtma Cihazının ürettiği su değerleri 0 ppm TDS, 0.1uS/cm veya 18 meg.ohm direncinde su değerleri alabilmenizi sağlar. Temiz arıtılmış su tüm balıklar için bir önceliktir. Hiç bir ekipman Akro 75PDi Akvaryum Su Arıtma Cihazı gibi ideal su değerlerini vermeyebilir. Akro 75PDi musluk suyundaki kirleticileri %90-99 oranında yok eder ve ayrıca musluk suyundaki kimyasalları %99.99 oranında temizler. Musluk suyundaki fosfatı ve diğer maddeleri tamamen yok ederek 0 PPm değerinde su elde etmenize olanak sağlar. Akro 75PDi Akvaryum Su Arıtma Cihazı Pompalı olup özellikle düşük su basıncı olan yerlerde bile basınç pompası sayesinde günlük 270 litre su üretim kapasitesine sahiptir. (24 saatte 280 litre su üretir.)

Sizde evinizde balık besliyorsanız bize ulaşın. Sağlıklı su ile sağlıklı ve mutlu balıklar…

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı