Genel

Su Tüketiminizi Arttırın

İnsanlar su gereksinimlerini genellikle besinleriçecekler ve metabolizmadan sağlarlar. Besinlerin içerisinde bulunan besin öğelerinin yakılması sonucu su oluşur. Diyette proteine göre karbonhidrat ve yağın yüksek olması metabolik suyu arttırır.

Örnek verecek olursak bir bardak sütün %89’u bir ince dilim ekmeğin %38’i bir elmanın % 84’ü bir yemek kaşığı balın %17’si sudur. Ek olarak gün içinde içtiğimiz çaykahve soda gazlı ve gazsız içeceklerle de su almaktayız. Sağlıklı bireyler her gün vücuda aldıkları sıvıları belirli yollarla kaybederler. Deri yoluyla akciğerde solum yoluyla böbreklerden idrarla ve bağırsaklardan su kaybı vardır. Bu oran ortalama 8-10 bardak sıvı kaybetmek anlamına gelir. Su içmek susama merkezi ile hormonal olarak uyarılma sonucunda meydana gelir.

Vücut toplam suyun %0-1 kadarını kaybedince susama duygusu oluşur. Toplam suyun 2-5’ini kaybedince ağız ve deride kuruluk deride kızarma yorgunluk baş ağrısı fiziksel performansta azalma görülür. %6’sının kaybolması durumunda vücut sıcaklığı nefes alımında ve nabızda artış görülür. Bu durumda susama duygusunu hissedersiniz. Belirli miktarda su alımı ile bu duygu geçer ancak bu suyun yeterli miktarda Çok sıcak ve soğuk havalarda vücut normal ısısını sağlayabilmek için daha fazla su harcar.

Yoğun egzersiz ve ağır işler yapıldığında su kaybı fazlalaşır. Hamilelik ve emzirme döneminde uzun süren yolculuklarda hastalık durunda kusma ishal ve ateşli hastalıklarda yüksek lifli beslenme içeren diyetler yapıldığında daha fazla sıvı almak gerekir. Vücudumuzun sıvı dengesini norma düzeyde tutmak için mutlaka günde 8-10 bardak su tüketin. Sıvı alımı sadece su ile giderilmek zorunda değildir. Süt meyve suyu ve diğer içeceklerin de teli sudur.Ancak kafein içeren kahve çay ve diğer içecekler sıvı gereksinimini karşılasa da uygun su kaynağı sınıfına girmezler. Kahve içimizde su alınsa da diüretik etkisinden dolayı daha fazla idrar çıkışı yapacağınızdan çok fazla su kaybedersiniz. Kafeinsiz içeceklerde diüretik etki bulunmaz.

Su tüketimini arttırmak için bu önerileri uygulayabilirsiniz:

– Gün içerisinde çay kahve yerine su molası verin. Çalışma masanızda bir sürahi ve bardak buludurun.

– Yemeklerinizi ve ara öğünlerinizi su süt ayrantaze sıkılmış meyve suyu ile tamamlayın. Ya da öğünlerinize çorba ile başlayın.

– Toplantılarda ve özel günlerde diüretik etkisi nedeniyle alkol yerine soda tüketin. Ancak fazla soda tüketiminden kaçının. Böbrek sağlığınız için nadir tüketmekte fayda var.

– Egzersiz yaparken ve sıcak havalarda çalışırken mutlaka su için.

– Seyahatleriniz boyunca yanınızda su bulundurun.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı