Genel

Su Arıtma Cihazı Sürekli Çalışıyor

Su Arıtma Cihazı Sürekli Çalışıyor

Su arıtma cihazınız devamlı çalışıyor ve atık su tahliyeden devamlı su atıyorsa ciddi anlamda sorun var demektir. Bu durum su faturanızı şişirebilir. Böyle bir durumla karşı karşıya kaldıysanız aşağıdaki talimatları uygulayıp arızalı parçayı ya da sorun olan durumu bulmanıza yardımcı olacağız.

Çözümleri

 1. Giriş suyu basıncınız çok yüksek ise örmeğin 6 bar  ve üzeri ise arıtma cihazının girişine yada şebeke girişine basınç ayarlayıcı takmanızı ve su basıncını 4 bara ayarlamalısınız.
 2. Giriş suyu basıncınız çok düşük ise örneğin 2,5 bar ve altı ise ve cihazınız motorsuz(pompasız) ise arıtma cihazınıza motor (arıtma pompası) taktırmalısınız.
 3. Çek valf arızalı olabilir çekvalf tanka dolan suyun geri kaçmaması için su arıtma cihazlarında bulunur. Genelde membran filtrenin temiz su çıkış bölümünde olur. Yenisi ile değiştirerek problemi çözebilirsiniz.
 4. 4 yönlü shut-off valf arızalı olabilir shut-off valfi yenisi ile değiştirin.

Genelde suarıtma cihazı devamlı çalışması en çok çekvalf ve su basınçları ile alakalıoluyor. İlk 3 maddeyi mutlaka uygulayın.

Tüm bunları yaptınız cihaz hala düzelmedi ise membran filtreyi kontrol edin membran filtre tıkanmış olabilir ve su üretmeye bilir yada çok yavaş su üretir. Arıtma cihazı4-5 saat yada daha uzun çalışır. Böyle bir durumda membran filtreyi yenisi ile değiştirin.

Arızalı Parçaları Tanımıyorsanız Aşağıdaki Resimden Bakabilirsiniz.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

24 Yorum

 1. merhaba 5 aşamalı motorlu su aritma cihazim 1 litre suda yaklasik 20 lt. atik su veriyor. ayrica lavabonun sifonunu çekince motor devreye giriyor ve yine atik su veriyor. filtreleri 1 hafta önce servis tarafindan degistirildi. ama atik su da degisen bisey olmadi.

  1. pompalı modellerde 1 litre temiz su için 4 litre atık su miktarı fazladır.
   eğer cihazınızın atık su kapama valfini shut-off valf yerine selenoid valf ile değiştirirseniz (servisinize başvurun)
   atık su miktarınız yaklaşık yarı yarıya düşecektir.
   cihazınızın kendi kendine çalışıp durması ise check valf arızasını gösterir

   bu şikayetleriniz ile filtre değişiminin bir bağlantısı bulunmamaktadır

 2. Aura cebillion marka arıtma cihazında beşli filitre tadlandırıcıda dahil degiştirdim fakat suyun sertliği düşmedi cihaza su giriş ve çıkış normal olduğu halde suyu arıtmıyor

  1. membran dahil değişim yaptığınız halde düzelmedi ise membranda sorun olabilir yada bağlantıları karıştırmış olabilirsiniz. bir de son olarak atık suyunuzu kontrol edin cihaz çalışırken atık su atıyor mu atmıyorsa membran atık su atmadığı için tekrar tıkanmıştır.

   son olarak arıtmadığını nasıl anladınız tds metre ile ölçüm yaptınız mı misal şebeke suyu tds değeri 300 arıtma tds değeri de 200-300 arası mı yoksa 5-50 arası mı şayet değerler 40 ppm altı ise normaldir.

 3. Slm filtreleri değiştikten sonra 5 aşamalı filtre suyun rengi hafif Sarı geliyor depoyu 2 defa boşalttım yine aynı suyun tadı guzel

  1. Merhaba suyun renkli gelmesi yeni değiştirmiş olduğunuz filtrelerden kaynaklıdır genelde ama sarı gelmeye devam ederse su tankınızı kontrol edin su paslı bölgeye geçip renk değişikliği yapmış olabilir kontrol için tankın hava sibobundan biraz hava kaçırın hava ile birlikte su geliyorsa tankınızdan kaynaklıdır suyun sarı gelmesi.

 4. tüm filtreleri değiştirdim. hatalı mı bağlantı yaptım. 7 filtreli cihaz. filtrelerin bağlantı sırasını yazarsanız sevinirim.
  tahliye borusundan sürekli su geliyor. basıncı düşürdüm ses kesildi ama su gelmiyor .blokta basınç fazla. yardımınız için teşekürler

 5. Merhabalar.aquline açık Kasa cihaz.son zamanlarda musluğu açınca motor da devreye giriyor kısa süre sonra duruyr .filtreleri değiştirdm yine aynı.sorun ne olabilir yardımcı olursnz sevinirm.Teşekkürler

  1. su tankınızla alakalı bir sorun vardır efendim tank hava basıncını 7 psi olacak şekilde ayarlayın bunun dışında yüksek basınç siwici ayarı düzensiz olabilir amöa öncelikle su tankınızın havasını konrol edin tankda su kalmadığı zaman tankın havasını 7 psi olarak ayarlayın

 6. Merhaba, motorlu arıtma cihazı kullanıyorum.Bütün filtrelerini yeni değiştirdik, filtreleri değiştirdikten sonra moturu sürekli çalışıyor ve su çok az akıyor. Filtrelerin giriş çıkışlarını kontrol ettim membran filtrenin çek valfinin çıkış kısmından su gelmiyor. Sorun ne olabilir?

  1. Check valfi çıkartıp deneyin eğer su geliyorsa check valf tıkanmıştır, check valfi çıkarttığınız halde su gelmiyorsa membran filtre tıkalıdır.

   Not:membran filtrenin atık su hortumunuda kontrol edin atık su geliyor olmalıdır

 7. Merhaba 8 aşamalı pompasız su arıtma cihazim var. Sorunumu şu saatine bakınca sürekli su gidişi olduğunu görünce fark ettim. Önce aritmanin şu girişindeki musluğu kapattım ve su saatindeki şu girişinin durduğunu gördüm.1 kaç gün musluk kapaliydi. Sonra aritmanin temiz su musluğunu açtığımda deponun boşalmış olduğunu gördüm. Sorunum için yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Atık suyunuzun hiç durmamasının sebebi shutoff valfiniz arızalı onu değiştirmelisiniz

   tankınızın şuan boş olamasının sebebi ise siz su giriş vanasını kapattım şekli de belirtmişsiniz bu sebeple su girişi olmazsa ürün arıtma yapıp temiz su depolayamaz

 8. Merhaba motor sürekli çalışıyor tank vanasını kapattigimda motor susuyor ama tanka su verdiğim zaman tank dolduğu halde motor saatlerce çalışıyor yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. çekvalf arızalı olabilir bundan önce şunu kontrol ediniz arıtılmış su düzgün geliyor mu tank vanasını kapatın ve arıtma çeşmesini açın akan arıtılmış su ince ip gibi yani kalem ucu gibi devamlı akıyor mu akmıyorsa membran arızalı olabilir ama akıyorsa çekvalfinizi kontrol ediniz örnek tank vanasını kapatınca motor duruyor diyorsunuz ya o zaman atık suyu kontrol edin tekrar devreye giriyor mu giriyorsa çekvalf arızalıdır. ama genelde motorun uzun çalışması uzun derken de ortalama 2-3 saat çalışması normal değildir 1 saat içinde tankınızı doldurması gerekiyor ve genelde üretim hattı yani arıtılmış su debisinde sorun olduğu zaman uzun süre çalışır buda membran filtrenizin sorunlu olabileceğini gösteriyor.

 9. Selamunaleykum.
  Benim sorunum cihazımin ihlas aura cebilonun tüm filtrelerini değiştirdim. Lakin cihaz daha sonra musluk açtıkça devreye giriyor. Devamlı tank dolduruyor. Az doldurup kesiyor.Her defasında 10/15 saniye arasında aynı çalışıyor.
  Cesmesinden tazikli su akıyor.Tankin üste ki vanasini kapattigimda tazigi azalıyor ama akıyor.Tanki bosalttim ama sorun aynı.
  Sorunu anlamadım.Nerde yanlış yaptım sizce..

  1. bağlantı hortumlarını karıştırmadınız ise sistem normal çalışır ama arıtma suyu musluğundan tazzikli su geliyor ise bağlantı hortumlarını karıştırmış olabilirsinir cihaın komple bağlantı hortumlarını kullanım klavuzunda vardır bakarak check edin

 10. Cevabiniz icin tesekkurler
  Ama yine olmadi svicin ayarinida her iki tarafa yavas yavas denedim olmadi. Pomayi yenilemeyi dusunuyorum

 11. Selamün aleykum
  Benim cihazın motoru sürekli çalışıyor.
  Membrandaki çekvalfi
  Yüksek basınç svicini ve
  Dört yollu vanayı shut off u değiştirdim
  Yinede motor sürekli çalışıyor.
  Yardımcı olursanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler

  1. Membrandaki çekvalfi
   Yüksek basınç svicini ve
   Dört yollu vanayı shut off u değiştirdiğiniz halede motor çalışıyorsa
   1-öncelikle su tankınız doluyor mu bunu anlamak için tankın vanasını kapatın ve gözlemleyin atık su kesiyor mu atık suyu kesiyor ve pompa hala çalışıyor ise yüksek basınç siwiçi ile shut-off valf basınç dengesi bozuktur yüksek basınç wiwiçinin ayarını dengeleyin bu basınç siwicinde tepe noktasında ayar yeri vardır allen anahtarı ile ayar yapınız tank vanasını kapattınız atık su durdu ama pompa hala devrede allen anahtar ile ayar yerinden sağa ve sola cevirerek pompanın stop etmesini sağlayın.

   2 atık su hala kesilmedi ise membran filtrenizin durumunu inceleyin tank vanası kapalı cihazın muslluğunu açın akan su ince ip gibi sürekli akıyorsa sorun yoktur ama damla damla akıyorsa membran filtreniz sorunludur yenisiyle değiştirin.

   1. Cevabiniz icin tesekkurler
    Ama yine olmadi svicin ayarinida her iki tarafa yavas yavas denedim olmadi. Pomayi yenilemeyi dusunuyorum

   2. Merhaba
    Arıtma cihazında değişmesinin parça kalmadı motor hariç. Motoru değiştirdim sorun çözüldü. İlginize teşekkürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı