Genel

Gebelikte Su Tüketimi

Gebelikte bol su tüketimi hem anne hem bebek açısından çok faydalıdır. Anne adayı günde yaklaşık iki buçuk – üç litre kadar su içmelidir. 

Yaz aylarında su tüketimi daha çok olmalıdır çünkü terleme ile çok sıvı kaybedilir. Ayrıca spor ve egzersiz yapan hamileler spor sırasında ve spor bittikten sonra bol bol su içmelidir.

Meyve suyu, çay, kahve, kola vb. içecekler:

Bunları gebelikte bol tüketilmesi önerilmez çünkü hem vücuda gereksiz kalori yüklerler hem de içerdikleri kafein nedeniyle diüretik etki yaparak bol idrar atılımına neden olurlar. Bu nedenle bunlarla alınan sıvı kolayca atılmış olur.

İdrar renginiz ne kadar su içtiğiniz konusunda size ipucu verebilir. İdrar renginiz koyu ise içtiğiniz su yetersizdir veya içtiğinizin çoğunu terleme ile kaybediyorsunuzdur, daha fazla içmeniz gerektiği anlamına gelir. İdrar renginiz açık ise genellikle aldığınız sıvı yeterlidir, yine de günde 8-10 bardaktan  az olmamasına özen göstermelisiniz.

Gebelikte normal günlere göre daha su içmek gebeliğin sağlıklı geçmesine de yardımcı olacaktır. Çünkü bildiğiniz gibi bebeğin anne karnındaki yaşam alanı sudur. Siz ne kadar su içerseniz bebeğinizde anne karnında o kadar mutlu olacaktır.

Ayrıca doğumda suyunuz ne kadar fazla olursa doğumunuzda o kadar kolay olur. Doğum esnasında bebek suyla beraber gelir ve bol su ile doğumu kolaylaştırmış olursunuz. Normal zamanda 2 litre su içen bir anne gebeyken 3 litre içmelidir. Çünkü hamilelikte normal zamana göre vücut daha çok dehidrasyona uğrar.

Ayrıca gebelikte en çok rastlanan şikayetlerden biriside idrar yolu enfeksiyonudur. Bunun sebeplerinden biride az su tüketimidir. Çok su tüketimi enfeksiyon riskini de ortadan kaldırır. Gebelikte enfeksiyonlar bebeğe ciddi anlamda zarar verir. Bebeğinin ve kendinin sağlığını düşünen bilinçli gebeler bol sıvı tüketimine özen göstermelidir. 

Suyun ikamesi yoktur geleni gebelikte hiçbir sıvı suyun yerini tutamaz. O yüzden her zaman yanınızda su bulundurmaya özen gösteriniz.

Royal Green ile gebelikte Su içmek daha kolay ve zevkli…

Royal Green su arıtma cihazında bulunan Hindistan cevizi filtre sayesinde suyun tadı daha tatlı ve içimi daha yumuşaktır. Genelde az su tüketen kişiler Royal Green su arıtma cihazını kullanmaya başladıktan sonra bol su tüketimine geçtiklerini söylediler. Özellikle gebelerin, bebekli ailelerin, sağlık sorunu olan kişilerin, böbrek rahatsızlığı idrar yolu enfeksiyonu ve benzeri rahatsızlığı olan kişilerin tercih ettiği bu cihaz size ve sevdiklerinize sağlıklı günler sunmaktan gurur duyar.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı