Genel

Optimum Su Teknolojileri

Optimum su teknolojileri dendiğinde aklımıza su arıtma işlemleri, su iyileştirme işlemleri ve su tasarrufunun sağlanması için gerekli ekipmanlar ve altyapı sistemleri gelir. Kaynak sularının istenilen kalitede arıtılması, dağıtım şebekelerine iletilmesi,  atık sulardan doğaya geri dönüşüm sağlanması gibi sistemlerin her birinde optimum teknolojilerin kullanılması önemlidir. Optimizasyon çalışmaları uzman bir mühendis tarafından yapıldığında oldukça fazla su tasarrufu sağlanır.

Su Arıtma Tesisleri

Su arıtma tesislerinin de optimum su teknolojileri içerisinde önemli bir yeri vardır. Kaliteli su arıtma işlemi her firma tarafından optimizasyon yöntemleri ile yapılmamaktadır. Artık bugünün teknolojisi ile içme suyunu elde etmek için atık ya da temiz su olması fark etmemektedir. Analiz değerlerine uygun arıtma sistemi seçilerek içme suyu sağlanabilir.

Uygun arıtma sistemi demek en ucuz olan teknolojiyi kullanmak anlamına gelmez; en ekonomik ve uygun olanını seçmek demektir. Bazen ucuz olanı tercih etmek sonrasında daha fazla maliyete sebep olabilir. Arıtma tesislerinin tasarımı çevre dostu olacak şekilde yapılmalıdır.  Tesisin uzun süre hizmet vermesi için uygun maliyetli ama dayanıklı ekipmanın seçilmesi ve yüksek işlem kabiliyetinin olması gereklidir.

Su Arıtma İşlemleri

Su arıtma işlemi yapılırken birçok farklı yöntem vardır. Ters ozmoz sistemleri, filtrasyon sistemleri, su yumuşatma sistemleri bu yöntemlerden sadece birkaçıdır. Daha arıtmada ilk aşama olan filtrasyonda bile santrifüj, mikrifiltrasyon, ultrafiltrasyon gibi farklı seçenekler bulunmaktadır. Bu seçeneklerden prosese en uygun olanı seçilmesi ve suyun geri dönüşümünün sağlanabilmesi de optimum su teknolojileri sistemleri arasında yer alır.

Otomatik geri yıkamalı filtreler de günümüzde birçok alanda kullanılmaktadır. Bu sistemler enerji tasarrufu sağlayarak yüksek kirliliği arıtmak için kullanılır. Ayrıca kuyu suları, deniz suyu, sulama sularının arıtılması ve balık çiftlikleri gibi pek çok alanda da uygulanmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı