Genel

5 Aşamalı Su Arıtma Cihazı Bağlantı Şeması

5 Aşama Housing (Açık Kasa) Pompasız su arıtma cihazı bağlantı şeması bu çizime bakarak su arıtma cihazınızı tamir edebilir bozulan bağlantıları tekrar birleştirebilirsiniz.

Çizim-1: Motorsuz 5 Filtreli Su Arıtma Bağlantı Şeması (Shut-Off Valfli)

Çizim-2: Motorlu 5 Filtreli Su Arıtma Bağlantı Şeması (Shut-Off Valfli)

5 Aşama Housing (Açık Kasa) Pompalı su arıtma cihazı bağlantı şeması bu çizime bakarak su arıtma cihazınızı tamir edebilir bozulan bağlantıları tekrar birleştirebilirsiniz.

Çizim-2: Motorsuz 5 Filtreli Su Arıtma Bağlantı Şeması (Permeate Pumplu)

Permeate Pump eklenmiş pompasız su arıtma cihazı çizim şeması permeate pump atık sudan tasarruf sağlayan bir pompadır şuan Türkiye’de satışı yok ama yakın tarihte kesinlikle satışı yapılır bu pompa hakkında detaylı bilgi için tıklayın linke permeate pump nasıl çalışır.

Permeate Pumpm Bağlantı Şekli
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

62 Yorum

 1. Sayın Admin .Ülkemizde İçme suyu filtre cihazları alanındaki bilgi boşluğunu gidermek adına DOĞRU BİLGİYİ, SADE ve ANLAŞILIR şekilde, ayrıca sabırla bizlere aktarmakta gösterdiğiniz çaba her türlü takdire değer.Sizi kutluyorum.

 2. Sn. Yetkili şu sorularımı cevaplayabilirseniz memnun olurum

  1) Shoot-Off valfi ne işe yarıyor? amacı nedir?
  2) permeate pomp ne işe yarıyor. Normal arıtıcılarda 10 litre su arıtınca 10 litre suda çöpe gidiyordu. Bu permeate pomp sayesinde ne kadar tasarruf oluyor?

  1. Shut-OFF valf bir tür vanadır aslında arıtma cihazındaki çalışma şekli ise şu şekilde shut-OFF valfin bir tarafından şebeke suyu geçer diğer tarafından ise arıtılmış su geçer arıtılmış su kısmındaki basınç yükseldiğinde içindeki lastik contayı ileri ittirir ve şebeke suyunu cihaza yani membrana girmesini kapatarak engeller bu sayede membnrana su gelmediği zaman arıtma işlemi durmuş olur bu valf kullanılmasa ne olurdu membran devamlı üretim halinde olurdu ve kısa sürede membran ömrünü tamamlardı ayrıca atığa atılan atık suda durmayacağı için su faturanızda kabarık olurdu.

   permeatepump ise tanklı cihazlarda tank giden suyun basıncını yükseltir ve bu shut-OFF valfin hızlı kesmesini sağlar. arıtma cihazları şu şekilde çalışır depo boş diyelim ilk defa cihaza su verilecek sisteme suyu verdik 12 litre depo dolana kadar ortalama 25-30 litre atık su atar. buraya kadar her şey normal böyle olsa zaten permeatepump kullanmaya gerek olmazdı şimdi depo doldu 12 litre suyunuz var siz cihazdan 1 bardak su aldınız arıtma devreye girmez 2-3-4 bardak aldınız yine girmez taki 10 bardak kadar su alana kadar yani 1,5-2 litre su alınca arıtma başlar çalışmaya eksilttiği suyu tamamlamak için hani il dolumda 12 litreye 25 litre su atmıştı ya şimdi 2 litreye karşılık 15 litre su atacak çünkü arıtma cihazları tankın son kesim basınç dengesini yakalaması uzun sürüyor ve bu esnada yüksek su atıyor. Tam burada perpeatepump işe yarıyor bu pompayı takarsanız ne yapıyor 1 bardak su alsan sistem devreye giriyor örnek 0.25 litre su aldın ortalama 0,50 litre atık atar ve sistem tekrar stop eder bu şekilde bu pompa %80 tasarruf sağlar. evlerde genelde 1-2 bardak su alırız içeriz durmadan sürahi yada tankı tam boşaltmayız normal kullanım 1-2 bardak olduğu için permeatepump tasarruf pompası büyük fayda sağlıyor.

   normal arıtma cihazlarında 10 litre temiz 10 litre atık olmaz bu pompa yoksa hesaplayın 2 litreye 15 litre atar yani 1e7 atar siz tankın komple boş olduğu zamanla karşılaştırma yaparsanız yanılırsınız çünkü tank sadece ilk kullanımda boştur diğer günler hep dolu olacak ve 1,5 litre kadar su alınca cihaz devreye girecek.

   sanırım açıklayıcı oldu yazımız….

 3. İyi günler ben tank kullanmıyorum direk suyu tatlandırıcıdan musluğu açıyorum damacanayı dolduruyorum bi sakıncası varmı ?

  1. Arıtma cihazı acısından hiç bir sorun olmaz, arıtma cihazlarında tank kullanımının sebebi suyu hızlı alabilmek için kullanılır yavaş akan sudan rahatsız değilseniz tanksız kullanmak daha iyi damacanaya çık fazla doldurmadan taze taze kullanmanızı tavsiye ederim örneğin yarım damacana alıp sık sık suyunuzu taze kullanın. bütün suların damacana suyu dahi 4 saatten sonra suyun bozulma ve bakteri üreme riskleri vardır. Bu yüzden taze kullanın damacananızı da devamlı dezenfekte ediniz damacana temizliğinde herhangi bir kimyasal, deterjan vb.. temizleyici maddeler kullanmayın sirkeli su ile dezenfekte edip şebeke suyu ile durulayın, örneğin 1 litre suya 1 su bardağı sirke (beyaz sirke) ilave ederek su ile temizlemeniz yeterlidir.

 4. Kolay gelsin..bende 5 asamali sistem var kendim kurdum..problem.sebeke suyu acik olunca .tank vanasi kapali yada acik fark etmiyor.sistem surekli atiksu atiyor.sistemin neresine shut off yada vb. Vana kullanmaliyim.Yani istedigim 8lt tank dolunca atik su isleminin durmasi..yardimci olursaniz sevinirim.

  1. Atık su hiç bir şekilde durmuyor ise çek valf yada shut-off valf arızalı olabilir genelde atık suyun durmaması bu iki parçadan kaynaklı oluyor atık suyun çok geç kesmesi ise membran filtrenin yavaş üretiminden kaynaklı oluyor genelde. normalde 8 litrelik bir su tankını maksimum 1 saatte doldurup stop etmesi gerekiyor basınç iyi membran iyi ise 8 litrelik bir tank 30-40 dakikada dolar ve atık suyu kapatır. bağlantı sisteminizi bu sayfada bulunan bağlantı şekli ile gözden geçirin daha sonra hala sorun devam ediyorsa öncelikle shut-off valfi değişim yapınız.

 5. Merhaba benim 7 aşamalı arıtma var filtrelerin hepsini yeni değiştirdim. Suyun tadı eskisi gibi iyi değil ve koku var ölçtüm 35 çıkıyor. Filtrelerin yerini yanlış bağlamış olabilir miyim. Sırasıyla 5 mikron. Karbon filtre. 1 mikron. Membran filtre. Alkalin filtre. mineral filtre ve son olarak post karbon bağlı. Post karbon çıkışı musluğa ve alkalin çift çıkışlı 2. Çıkış su deposuna gidiyor. Sorun ne olabilir yardım edebilir misiniz

  1. suyun kokması kullanılan membran sonu filtrelerle alakalıdır efendim hangi marka kullandığınızı bilmediğim için tam yorum yapamıyorum ama kullandığınız alkali filtresinin ve mineral filtresinin NSF onayı yoksa o iki filtreyi cihazınızdan söküp sadece tatlandırıcı kalacak şekilde kullanmanızı tavsiye ederim birde alkali ve mineral olmadan kullanım yaparak suyun tanıda bakınız.

   1. ikisinde de nsf onayı gözüküyor. Sanırım bağlantı doğru. Dediğiniz gibi alkalin ve minerali söküp öyle deniycem

  1. pompalı su arıtma cihazı bağlantı şeması

   bağlantı şeması zaten bu sayfada mevcut efendim resme bakarak bağlantı yapabilirsiniz. takıldığınız noktada tekrar buradan cevap yazabilirsiniz.

 6. MRB.8 AŞAMALI ARITMA KULLANIYORUM 1 AY ÖNCE BUTUN FİLİTRELERİMİ DEGİŞTİM FAKAT SU KİREÇ YAPIYOR VE DEGERİ 117 CIKIYOR ŞEBEKE SUYUM 270 .TANKIN VANASINI KAPATIP ATIK SUYA BAKTIM TIKANMAMIS ARITMA MUSLUGUNDAN İP KALINLIĞINDA SU GELİYOR.MEBRANDAN GELEN SUYUN ÖLÇÜMÜNDE 100 VE 110 DAN AŞAĞI DÜŞMEDİ.SORUN NEYDEN KAYNAKLI OLABILIR.İYİ ÇALIŞMALAR

  1. membran filtrenin çıkış suyu 20-30 ların altında olmalıdır (şebeke suyu 270 olduğu için)

   şuanda tek sorun membran filtrenizdedir değişimi gerekir

 7. Yanlı hatırlamıyorsam arıtılmış suyu gidere mi vermişim ne yapmışım dere suyu gibi tadı vardı 🙂 Şemayı görünce düzelttim eyvallah Allah razı olsun efendim ….

  1. ters osmos sistem temelde 5 filtreden oluşur. buna ilaveten suyun kaybettiği mineral ve ph değerlerinin geri kazandırılması için ilave filtre kullanılır

   bunu biz firmamızda biocera alkali filtre ile yapıyoruz

   piyasada ise şukadar aşama bukadar filtre vs gibi söylemlerle yapılıyor

   burda önemli olan konu filtrelerin sahip olduğu uluslararası belge sertifika ve testlerin olup olmadığıdır

   1. Öncelikle iyi günler.Benim cihaz 6 filtreli açık kasa aqua royal.filtreleri değiştirdikten sonra su çok az gelmeye başladı,sizce nedeni ne olabilir.

    1. çok az su veriyor derken 1 bardak hızlı sonrasında ince ip gibi akıyorsa su tankınızda sorun vardır yada tank vanası kapalı olabilir mi şayet vana açık ve su tankı ağır olduğu halde suyu yavaş veriyorsa tank sorunludur tankın hava basarak düzeltebilirsiniz.

     yada en son çıkış filtreleriniz filtre karbon tozlarından kaynaklı tıkanmış olabilir. 5. filtre girişini söküp kontrol edin oraya tazikli gelip musluğa yavaş geliyorsa filtre kaynaklıdır.

 8. Benim aritmam 4 ay önce komple sifir degisti simdi sudan hafiften pis bir koku aliyorum acaba hangi filitrem bozuk yada baska bir sorundanmi olur

  Tanki bir kac kez komple doldurup bosaltmama ragmen koku gitmedi tds metre ile ölctügümde suyun sertligi 38

  1. membran filtrenizin su çıkışından sonra bağlanan post carbon mineral filtre vs gibi filtrelerin kalitesi ile ilgili bir durumdur

  1. ortadaki filtrenin kendisi çatlak ise filtre kabını değil ise su kaçağının nerden olduğunu tespit ederek ilgili bağlantıyı yenilemeniz gerekir

 9. 8 aşamalı ro lotus su arıtma cihazım çok az aktigindan membrani aci o kontrol ettim. Tekrar yerine taktım. Yüksek rahatsız edici bir ses ve tazyikli su akmaya başladı. Neden olabilir ?

  1. membran yuvasına tam oturmamış olabilir yada takarken membran yuvasında bulunan membranın tam oturduğu contaların yuvası çatlamış olabilir yada membran arızalı olup yırtılmış olabilir yüksek debili su vermemesi gerekiyor. membranı sökün ve membran yuvasına bakın içerisinde bir çatlaklık var mı varsa değiştirin membran yuvasında bir sorun yoksa membran arızalı olabilir yada membran yuvaya tam oturmamıştır. membranın altında iki adet oring contalar var o contaları yerine oturduğundan emin olun. son olarak cihazın giriş çıkış yada membran bağlantı hortumları düzgün takıldı mı sökerken bir karışıklık yaptınız mı bunları da kontrol ediniz.

 10. pompasız cıhaza pompa montajı yapabilirmiyim.
  daha önce 1. katta oturuyordum şimdi 6. katta oturuyorum.
  pompa alsam şema ve bağlantı videosu gönderirmisiniz.

 11. İyı günler ben açık kasa arıtma kullanıyorum 75 GPD mebran a 300 flow bağlamışlar bu yeterlimi yoksa 400 lük taksam
  Birde iyi mebran kullanmak istiyorum bu konuda tavsiyeniz nedir. Teşekkür ederim.

  1. Bulunduğunuz bölgeye göre değişir eğer çok kireçli bir bölgede iseniz 400 cv akım kısıtlayıcı takabilirsiniz membran filtre daha rahat çalışır

   kaliteli bir membran filtre için web sitemizde membranlar bölümünde pentair yada flimtech membranı tercih edebilirsiniz ikiside amerikan ve kaliteli filtrelerdir

 12. Benim arıtma açik kasa motorlu reverse osmos cihazımda cek valve ve shut off koymamışlar digerlerinin hepsi var bu şekilde kullanabilirmiyim yoksa eksik parçaları tamamlayayım mı

  1. shut-off valf yok ise selenoid valfde mi yok selenoid valf varsa sorun yok kullanın çekvalfe gelince çekvalf olması gerekli emin misiniz olmadığına çek valf membran dirseği içinde olabilir bazı çekvalfler boru tipidir bazıları da normal dirsek şeklindedir tank dolduğunda atım su kesiyor ise çekvalf yada shut-off yerine kullanılan selenoid valf vardır. şayet bunların hiç biri yoksa taktırın

 13. İyi günler benim reverze osmos motorlu arıtma cihazım var uzun suredir kullanıyorum filtreleri değiştirirken fark ettim çek valf ve shut off valf konmamış onun yerine yüksek tazyik siwici ve alçAk tazyik siwici var böyle kullanılabikir mi yoksa eksik parçaları takayim mi bikgilendirirseniz sevinirim.

 14. Benim arıtma cihazı tezgah altı akualine sürekli motor çalışıyor sürekli su tahliye ediyor.depo vanası nı kapatıyorum bir müddet yine çalışıyor.temizledim tekrar taktım yine aynı çeşme kapalı olsa bile yine çalışıyor tahliye ediyor suyu yardımcı olurmusun uz.

  1. cihazınızda membran filtre temiz su çıkış bölümündeki çek valf arızalıdır değişim yaparsanız düzelir hocam (çekvalf dirsek şeklindedir membran kabından onu sökün ve iki tarafınada kuvvetlice üfleyin normalde tek taraftan üfleyince hava geçirmesi gerekiyor iki taraftan geçiriyorsa arızalıdır

 15. Merhaba 5 aşamalı arıtma sistemime yeni aldığım filtreleri taktım fakat bağlarken shutoff ‘un sadece iki ucunu kullanarak yanlış baglanti yapmışım.3 gün bu şekilde kullandım ve giriş suyu 610ppm olan suyu 180e ancak düşürüyordu.filtreler adi sandım e bu şekilde kullandım.sitenizden aldığım şema ile doğru bağlantıyı yaptım ve herşey normale döndü su seviyesi ilk etapta 65ppm e düştü.sonra elimde olan ph filtresini de eklemek istedim.coconat filtre sonrasına da onu bağladım.tekrar suyu bir müddet akıttıktan sonra ölçüm yaptım fakat bu seferde 250ppm oldu.sıkıntı ne olabilir acaba

 16. Mrb arkadaşlar. Bende şu arıtma cihazının pompalı modeli var. Cihazın şu tankı arızalandı şu anda çöpte. Bu cihaz tanksiz kullanılabilir mi, kullanılabilirse nasıl bağlantı yapmalıyım yardımcı olursanız sevinirim.

  1. tanksız kullanırsınız sadece su alırken ince ip gibi akar bu akış sizi rahatsız etmiyorsa tank kullanmamanız daha iyi arıtma cihazlarında tank siz musluktan su alırken uzun süre beklemeyin diye tank kullanılıyor kısaca tanklı cihazlarda bardak 100 saniyede doluyorsa tanksız cihazlarda 1 dakikada dolar. bağlantısı için tank vanası duruyorsa o vanayı tankın hortumuna takın ve vana kapalı kalsın bir nevi hortumu körlemiş oluyoruz vanası yoksa post karbon da takılı T bağlantıyı düz L bağlantıya çevirin yani tank için kullanılan T bağlantıyı iptal etmiş oluyoruz böyle bir imkanınız da yoksa en son çare tank hortumunu kırıp sıkıca bantlayın suyun çıkışını engellemiş olursunuz

 17. Slm aleyküm benim sorunum tüm filtreleri değiştirdim ilk gün su çok güzel di 3 gün yine aynı eskisi gibi kaba akmaya başladı ne yapmam gerekiyor şimdiden teşekürler

  1. atık suyunuzu kontrol edin eğer atık su tıkanmış ise yeni taktığınız membran filtre tekrar tıkanmıştır. cihaz çalışırken atık suya bakınız akıyor mu akmıyor ise flow tıkalıdır, membranla birlikte flowu değiştirin

   1. Peki Atik şu sürekli akiyorsa ne yapmalıyız bu arada tankın vanasini kapattigim zaman Atik su kesiliyor

 18. Merhaba
  Çizim çok güzel olmuş elinize sağlık. Benim şöyle bir sorum var pompalı bağlantı şemasında ilk su girişindeki filtrelerin bağlantısında 1 numaranın out u 2 numaranın out u ile bağlanmış in ucu da 3 numaranın in ine bağlanmış. Sanırım bir çizim hatası var. Diğer semalarda out lar in lere bağlanmış. Teşekkür ederim.

 19. Benim sorunum, arıtmadan su akmaz oldu. 5 li filtreleri komple değiştirdim gene su akmıyor. Sebebini bulamadım, teşekkürler.

 20. ustat oncelikle cok anlasilir cizmissiniz tesekkurler
  Benim cihazin su deposu post tatlandiricinin girisinten degilde cikisindan T baglanti ile bagli ama sanirim bir sey farketmiyor senin semada depoda bekleyen su musluk acilinca tatlandiricidan gecerek geliyor benim makinede tatlandiricidan gecen su depoda bekliyor musluk acilinca depodan geliyor. benin sorum pek farketmez ama sence depoda uzun beklemelerde tatda degiklik olurmu ona gore Depo baglantisini tanlandiricinin girisine alsam daha iyi mi olur yoksa farketmezmi?

  1. depoda bekleyen su membrandan çıkan su olması gerekiyor yani depodaki su post tatlandırıcıdan geçip size gelmesi gerekiyor bağlantınızı bu şekle göre uyarlayın

 21. Tanka hava bastım içindeki su boşaldı
  Sibobtan havayı tekrar boşaltım bisiklet pompası ile 48 kere hava bastım makina çalışmıyor şuan.Tank boş yardımcı olursanız sevinirim teşekkürler

  1. tanka fazla hava başmış olabilir misiniz 48 defa hava basmak derken bisiklet pompası ile 48 defa pompamı yaptınız bunu anladım ben söylediklerinizden efendim. şuan tankınız suyu hiç mi almıyor yoksa suyu alıyor eskisi gibi suyu yine yukarı vermiyor mu.

   1 suyu tanka almıyor ise : bir miktar havasını kaçırın tank havası normal olduğunda suyu almaya başlayacaktır. tank boş iken olması gereken hava maksimum 7 psi olmalı
   2 suyu yukarı vermiyor ise: bir miktar daha hava tamamlayın tanka

   NOT*** tankın hava basma yerinden su geliyor ise o tankı değiştirin hava bassanız dahi tank çalışmaz

 22. Merhaba
  Su tankının havası azalmıs. İnternette 7 psi basılacak diye okudum.
  Tank tamamen bos olarakmı hava basılacak?

  1. evet efendim tank da su olmadığı zaman olması gereken hava 7 psi (Not*** bu 7 rakamını bazı kullanıcılar bar olarak algılıyor kesinlikle 7 bar basmayın birimi psi olacak bar olarak basacak iseniz 0,5 bar yeterlidir.)

 23. Foks şu arıtma cihazının tüm filtrelerini değiştirdim buna rağmen su kirli gösteriyor .başka sorun nerede Olabilir.tsk

  1. Eğer su ilk taktiginizda da iplik gibi degil de biraz canli akıyorsa
   Shut of isimli 4 gisili yumruk gibi parça arıza yapmış olabilir hocam onu degistirirseniz sorun çözülür

  2. Merhaba
   Su tankının havası azalmıs. İnternette 7 psi basılacak diye okudum.
   Tank tamamen bos olarakmı hava basılacak?

   1. tanka hava basın önce içinde su varsa su boşalınca kalan havanın 7 psi olması gerekli değilse 7 psi ye ayarlayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı