Genel

Su Yaşamdır

En önemli yaşam kaynağı olan su vazgeçilmezdir. Gıda almadan vücut belli bir süre kendini koruyabilse de susuz bu mümkün değildir. Haftalarca yemek yemeden yaşayabilen canlı, susuzluğa en fazla birkaç gün dayanabilir. Vücut suyu % 20 oranında azaldığında sonuç ölümdür bu yüzden suyun faydaları saymakla bitmez

Bedenimizdeki organların eniyi şekilde çalışabilmesi için ihtiyaç duyulan su oranı ortalama iki litredir. İhtiyaç duyulan su miktarı kişiye göre de değişmektedir. Sıcak bölgelerde yaşayan ya da fazla efor sarf eden kişilerin daha fazla su içmesi gerekmektedir. Su sadece yaz aylarında değil her zaman vücudumuzun ihtiyacı olan temel kaynaktır.

Yaşamımızın vazgeçilmez parçası olduğu bilinmesine rağmen birçok kişi tarafından ihmal edilmektedir. Gelin suyun faydaları ile ilgili bazı başlıkları tekrar hatırlayalım.

Beyinsel faaliyetler

Bir bardak su insanların konsantre olmasına, yenilenmesine ve uyanık kalmasına yardımcı olabilir.

Ağız kokusu

Gün içinde yetersiz sıvı alımı nedeniyle tükürük miktarı azalabilir. Tükürük miktarının azalması ile ağız temizliği için ihtiyaç duyulan sıvı yetersiz kalarak, ağız kokusunun oluşmasına neden olur.

Kalp

Kanımız, hücreler için ihtiyaç duyulan oksijen ve diğer maddeleri su ile birlikte daha hızlı taşır. Su ihtiyacı karşılanmadığı zaman kan hacmi azalabilir ve bu da dolaşım sistemini olumsuz etkileyerek kalbin yükünü arttırır.

Cilt

Vücuttaki bazı toksinler, derinin tıkanmasına neden olabilir, bu da gözeneklerin hava almamasına ve aknelerin oluşmasına neden olur. Cildin kırışmasını geciktirirken, su bu toksinleri temizler ve sivilce riskini azaltabilir.

Böbrek taşı

Yeterli sıvı almayan böbrekler zararlı maddeleri vücudumuzdan uzak tutmakta zorlanır. Bu da böbrek hastalığına, hatta böbrek taşına neden olur.

Saçlar

Yetersiz su tüketimi saç kırılmasına, kepeklenmesi ne, kuruluk oluşmasına ve saç dökülmelerine yol açar.

Kas kitlesi

Özellikle kas çalıştıran spor yapan kişilerin su tüketimine dikkat etmesi gerekir.Vücuttaki kas kitlesi arttıkça su ihtiyacı da artar. Spor öncesi ve sonrasında su içmek kasılma ve kramplarla başa çıkmaya yardımcı olur.

Gebelik

Rahim kasılmalarını, erken doğumu ve bebeğin suyunun azalmasını önler.

Kabızlık

Vücut yeterince su almadığında ne kadar lifli besinler alınmış olursa olsun vücutta etkin bir şekilde kullanılamaz.Yetersiz su tüketimi, sindirim sistemine zarar vererek,bağırsakların çalışmasında soruna neden olur.

Stres

Beyin dokusunun yüzde 85’i sudan oluşmaktadır.  Bedende ihtiyaç duyulduğundan daha az su var ise ruhen ve fiziksel olarak strese neden olur. Susuzluğa dayanılamamasının sebebi budur.  Susuz kalan beyin dokuları, su içmek için sürekli bir istek duymamıza neden olur ve suya erişimin olmadığı durumlarda kendimizi gergin hissederiz.

Reflü

Yeterli miktarda su alımı ile reflünün etkisini azalttığı gibi iyileştirebilir de.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı