LabsNedir

Yüksek Basınç Switchi Nedir?

Su arıtma cihazlarında daha doğrusu Pompalı (Motorlu) su arıtma cihazlarında hep gördüğümüz yüksek basınç switchi nedir?, Ne işe yarar?

Yüksek Basınç Switchi Nerede Kullanılıyor?

Su Arıtma cihazlarında çek valf, shut-off (selenoidli cihazlarda shut-off yoktur) den sonraya takılan yassı şeklinde plastik bir parçadır.

Yüksek Basınç Switchi Nedir

Yüksek Basınç Switchlerin giriş çıkışlarının bağlantı şekilleri farklıdır örneğin yukarıdaki resimde Quick bağlantılı bir Yüksek Basınç Switchi görünüyor bunun bir jaco dişli bağlantılı olanları da mevcuttur.

Yüksek Basınç Switchlerinin bağlantı giriş çıkış hortum ölçüsü genelde 1/4 inc 6,3 mm lik plastik hortumlar takılır.

Yüksek Basınç Switchi Görevi Nedir?

Yüksek Basınç Switchi su arıtma cihazlarında tank dolduğunda pompanın elektriğini keser ve pompanın durmadan çalışmasını engeller. Normalde açık olan (elektriği ileten) bir anahtardır arıtma cihazına bağlandığı hatta suyun basıncı 1,3 bara yaklaştığında yada 1,5 barın az yukarında kendini kapatır.

Yüksek Basınç Switchi Elektrik Bağlantı Şekli Nasıldır?

Yüksek Basınç Switchinin 2 adet elektrik bağlantı noktası vardır giriş ve çıkış yönleri yoktur arıtma cihazlarına seri bağlanır örnek elektrik trafosundan çıkan + ucu alçak basınç switvhine bağlanır oradan Yüksek Basınç Switchine gelir ve Yüksek Basınç Switchin den pompanın + ucuna kablo bağlanır trafonun -(eksi) ucu ise direk pompaya bağlanır.

Pompalı su arıtma cihazı bağlantı şeması
pompalı bir su arıtma cihazının örnek bağlantısı

Yüksek Basınç Switchi Ayarı Nasıl Yapılır?

Fabrikasyon 1,3 ile 1,5 bar arasında bir değerde zaten ayarlı olarak gelmektedir. Ama dilerseniz erken kessin yada geç kapatsın diye üzerinde bir basınç ayar vidası vardır. Bakınız aşağıdaki resimde gösterilmektedir.

Yüksek Basınç Switchi Nedir

Yukarıda resimde gösterilen Yüksek Basınç Switchi yar vidası vardır bu vidayı allen anahtar yardımı ile çevirerek ayar yapabiliriz vidayı yukarı doğru çıkardıkça kesme basıncı düşer örneğin fabrikasyon ayarı 1,5 barda kesiyorsa vidayı yukarı çıkardığımızda 1,5 barın altına düşecektir 0 ila 12 bar arasında bir ayar yapılabilir ama arıtma cihazlarında asla 2 bardan daha yukarı yükseltmeyin.

başka amaçlar için kullanacaksanız dilediğiniz basınç ayarını değiştirip kendinize uygun bir basınç ayarında bırakabilirsiniz.

Yüksek Basınç Switchi Teknik Özellikleri

  • Maksimum çalışma basıncı: 6 bar.
  • Çalışma Voltajı: 0-250 Volt Arası 50 Hz.
  • Maximum çalışma amperi:10 Amperdir.
  • Giriş Çıkış Bağlantı Hortumları Ölçüsü: 1/4 inc 6,3 mm hortum
Yüksek Basınç Switchi Nedir
Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı