CDC

Baryum

Gümüş-mavi renkte, havayla temas ettiğinde gümüş-sarı renge dönen, kolay işlenebilen metalik bir kimyasal elementtir. Klorürlü ve nitratlı bazı baryum tuzları suda çözünebilirdir. Ancak karbonatlı, florürlü, fosfatlı ve sülfatlı olanlar suda çözünmeyen yapıdadır.

Baryum bileşikleri plastik, kauçuk, elektronik, çelik, optik ve tekstil endüstrilerinde kullanılmaktadır. Ayrıca seramik cilalarında, cam ve kağıt yapımında, ilaçlarda, kozmetiklerde ve rodentisitlerde (kemirgen öldürücü) kullanılabilmektedir (NHMRC, 2014, s. 418).

İçme sularında genellikle volkanik ve tortul kayaçlar gibi doğal kaynaklı olarak görülmekte olup, çoğunlukla 0,1 mg/L’nin altındaki konsantrasyonlarda görülmektedir. 1 mg/L’nin üzerindeki konsantrasyonları ise yeraltı suyu kaynaklıdır (WHO, 2011, s. 320).

Baryumun Sağlık Üzerine Etkileri

Suda çözünebilen baryum bileşiklerinin yüksek miktarda ağız yoluyla alınması sonucunda, kalp ritminin bozulması ve felç görülebilir. Daha az miktarlarda ve kısa süreliğine alınan baryum neticesinde ise kusma, karın krampları, ishal, nefes almada zorluk, kan basıncında düşüş/yükseliş, yüzde hissizlik ve kas güçsüzlüğü gibi etkiler gözlemlenebilir (ATSDR, 2007, s.4).

Baryum kemiklerde, kaslarda, böbreklerde ya da diğer dokularda birikme yapmaz, hatta kalsiyumdan daha çabuk vücuttan atılır (De Zuane, 1997, s.65).

Hayvanlar ve insanlar üzerinde yapılan çalışmalar neticesinde, baryumun kanser yaptığına dair kanıt bulunamaması sebebiyle, Uluslararası Kanser Araştırma Merkezi (IARC) baryumu kanserojenik maddeler arasında sınıflandırmamıştır.

WHO tarafından insan sağlığı için 0,7 mg/L limit değer belirlenmiş olup, USEPA ve Avustralya (NHMRC, 2014, s. 418)’nın içme suyu için belirlediği değer 2 mg/L’dir. Kılavuz değer hesaplamasında yeterli ve güvenilir veri olmadığından, ilave bir katsayı kullanan WHO, belirlediği değerin oldukça ihtiyatlı olduğunu ifade etmektedir (WHO, 2011, s. 321).

Baryum Arıtma Yöntemleri

Konvansiyonel yöntemlerle baryum giderimi mümkün olmamaktadır. Ancak pH 10-11 aralığında kireçle yumuşatma yöntemiyle etkin bir giderim (> % 90) sağlanabilir. İyon değişimi (% 95), elektrodiyaliz ve ters ozmos yöntemleri de baryum giderimi için kullanılabilecek yöntemler arasında sayılabilir.

Arıtılabilirlik açısından 0,1 mg/L’nin ulaşılabilir olduğu bilgisini veren WHO ile mevcut teknoloji ve su kaynakları göz önüne alındığında, içme suyunda ulaşılabilecek en düşük seviye olarak 2 mg/L’nin değerinin tespit edildiğini ifade eden USEPA’nın yaklaşımları birbirleriyle çelişmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı