CDC

Toplam askıda katı madde (AKM)

Askıda katı madde, askıda (süspansiyonda) bulunan ve durgun şartlarda kendi ağırlıkları nedeni ile çökebilecek durumda olan katı maddeler için kullanılır.

Yerçekimi etkisiyle sudan daha ağır olan katı maddeler çökelir. Boyutları 10 nm ile 0,1 µm aralığında değişen katı maddelerin, 0,45 µm gözenek çapındaki filtreden geçemeyen kısmı askıda katı maddeleri oluşturmaktadır.

Filtreden geçebilen 1 µm’den küçük maddeler ise kolloidal madde dediğimiz katıları oluşturmaktadır. Katı maddelerin sınıflandırılması

Katı madelerin sınıflandırılması

Sağlık Üzerinde Etkileri

Yüksek miktardaki askıda katı madde, mikroorganizmaların askıda katılara tutunarak yaşamaları için uygun bir ortam oluşturması nedeniyle, virüs, parazit ve bazı bakteriler gibi hastalık yapıcı mikroorganizmaların varlığına işaret ettiğinden dolayı, sağlık açısından içme suyunda olması istenmez. Bu organizmalar bulantı, kramplar, ishal gibi kısa dönemli belirtilere sebep olabilir.

Askıda katı maddelere, ağır metaller ve hidrofobik kimyasallar (pek çok pestisit vb.) adsorbe olabildiğinden dolayı da sağlık açısından dikkat edilmesi gereken bir parametredir.

Arıtma Yöntemleri

Askıda katı madde gideriminde; durultma, koagülasyon, flokülasyon, filtrasyon, aktif karbon, MF ve UF yöntemleri kullanılabilir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı