CDC

Anyonik Yüzey Aktif Maddeler

Genel özellikler

Alkil benzen sülfonat (ABS) ve lineer alkilat sülfonat (LAS) gibi yüzey gerilimli ve metilen mavisiyle reaksiyon veren maddeleri içerir. Sudaki deterjan veya köpük yapıcı maddelerin ve dolayısıyla kanalizasyon karışmasının bir göstergesidir.

Biyolojik olarak ayrışması oldukça zor olan alkil benzen sülfonat (ABS) yerini, daha çok lineer alkilat sülfonat (LAS)’a bırakmıştır. 1 mg/L üzeri konsantrasyonlarda suda köpürmeye ve tatta değişikliğe sebep olmaktadır.

ABS ve LAS deterjanları fosfat içerdiğinden, su kaynaklarına ulaşması halinde bitki yaşamını verimli hale getirerek, mevcut oksijenin bitkiler tarafından kullanılmasına ve diğer sucul canlı yaşamının zarar görmesine neden olmaktadır.

Anyonik Yüzey Aktif Maddeler Sağlık üzerine etkileri

WHO tarafından insan sağlığı açısından limit bir değer belirlenmemekle birlikte, içme suyundaki konsantrasyonlarının köpürmeye ya da tat problemlerine yol açmayacak seviyelerde olması gerektiği belirtilmiştir. USEPA ise köpüren maddeler için estetik kaygılarla 0,5 mg/L limit değerini belirlemiştir.

Anyonik Yüzey Aktif Maddeler Arıtma yöntemleri

İçme suyundan yüzey aktif madde giderimi için aktif karbon kullanılarak adsorpsiyon yöntemiyle giderimi sağlanabilir. Ayrıca nanofiltrasyon ve ters ozmos membran prosesleri ile de verimli bir giderim sağlanabilir (AWWA, 2011, s. 11.6).

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın

Kapalı
Başa dön tuşu
İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat İstanbul evden eve nakliyat depolama ofis taşıma şişli ofis taşıma kadikoy ofis taşıma
Kapalı
Kapalı